Z prośbą taką zwrócił się we wrześniu mer Kijowa Witalij Kliczko, wskazując, że niektóre z przeznaczonych do zezłomowania samochodów, zwłaszcza mające napęd na cztery koła SUV-y i pick-upy, mogłyby być wykorzystywane na Ukrainie w "różnych rolach ratujących życie i transportowych".

Londyn wolny od spalin

Reklama

Ale w wysłanej we wtorek odpowiedzi, do której dotarł "Daily Telegraph", Khan napisał, że nie zezwoli na tę propozycję, ponieważ nie spełnia ona "progu prawnego", który wymaga, aby program złomowania przynosił korzyści londyńczykom z "perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej". Dodał, że program został "zaprojektowany w celu zapewnienia, że najbardziej zanieczyszczające pojazdy zostaną trwale usunięte z londyńskich dróg".

Prawne blokady

Pod koniec sierpnia tego roku obejmująca dotychczas centrum Londynu strefa ultraniskiej emisji (ULEZ) została rozszerzona na całe miasto. Kierowcy, których samochody nie spełniają norm emisji, mogą je zezłomować i wystąpić o otrzymanie z tego tytułu zwrotu w wysokości 2000 funtów, lub jeździć nimi dalej, ale płacąc 12,5 funta dziennie. Chodzi przeważnie o samochody z silnikiem Diesla zarejestrowane przed wrześniem 2015 r. i samochody benzynowe zarejestrowane przed styczniem 2006 r. Według szacunków z marca tego roku, w Londynie było ok. 700 tys. takich samochodów.

Rzecznik władz miejskich Londynu powiedział, że "zmiana programu ULEZ w celu eksportu pojazdów na Ukrainę nie jest możliwa w ramach obecnych ograniczeń ustawy o władzach Wielkiego Londynu", ale przekonywał, że władze brytyjskiej stolicy solidaryzują się z Ukrainą.

Khan pod ostrzałem rywalki

"Odmowa Sadiqa Khana wysłanie na Ukrainę samochodów zezłomowanych w ramach ULEZ ze względu na dziwactwo prawne, jest absurdalna. Londyńczycy, którzy decydują się na złomowanie swoich samochodów, powinni mieć swobodę decydowania o tym, czy chcą, aby ich samochód został wysłany na wsparcie Ukrainy" - powiedziała "Daily Telegraph" Susan Hall, kandydatka Partii Konserwatywnej w przyszłorocznych wyborach na burmistrza Londynu, w których Khan będzie się ubiegał o trzecią kadencję.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński