Zmieniające się perspektywy zostały podkreślone, kiedy Ludowy Bank Chin (LBCh), aby zwiększyć akcję kredytową, ograniczył ilość gotówki, którą większość banków musi trzymać w rezerwie. LBCh stwierdził, że ten ruch nie jest nowym bodźcem stymulującym, ale wielkość cięcia o 50 punktów bazowych w stosunku do wymogu dotyczącego stopy rezerw większości banków, była niespodzianką.

Oczekuje się, że dane z czwartku pokażą, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale spadł do 8 proc. z rekordowych 18,3 proc. w pierwszym kwartale - wynika z sondażu ekonomistów Bloomberga. Kluczowe odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inwestycji w środki trwałe również zostaną umiarkowane.

Reklama
PKB Chin / Bloomberg

Szybka reakcja LBCh w kierunku niższej stopy rezerwy obowiązkowej banków jest jednym ze sposobów na upewnienie się, że od tego momentu ożywienie gospodarcze jest stabilne.

Spowolnienie gospodarki, po osiągnięciu wysokiego wzrostu z początkowego odbicia i po wygaśnięciu efektu zeszłorocznej niskiej bazy, było oczekiwane. Jednak ekonomiści twierdzą, że złagodzenie nastąpiło wcześniej niż się spodziewano i może teraz rozszerzyć się na całym świecie.

„Nie ma wątpliwości, że wpływ spowolnienia Chin na światową gospodarkę będzie większy niż pięć lat temu”, powiedział Rob Subbaraman, szef badań rynków globalnych w Nomura Holdings Inc. „Status Chin „pierwszy wszedł, pierwszy wyszedł” z Covid-19 może również wpłynąć na oczekiwania rynku, że jeśli chińska gospodarka ochładza się teraz, inne wkrótce pójdą w ich ślady”.

Grupa 20 ministrów finansów zebranych w sobotę w Wenecji zasygnalizowała zaniepokojenie w związku z zagrożeniami, które mogą wykoleić kruche globalne ożywienie, alarmując, że nowe warianty koronawirusa i nierówne tempo szczepień mogą podważyć poprawiające się perspektywy światowej gospodarki. Chińskie media państwowe również cytowały w poniedziałek kilku analityków, którzy twierdzą, że krajowy wzrost spowolni w drugiej połowie z powodu niepewnego globalnego ożywienia.

Hamujące ożywienie w Państwie Środka wzmacnia również pogląd, że inflacja w przemyśle prawdopodobnie osiągnęła szczyt. „Spowolnienie wzrostu w Chinach powinno oznaczać krótkoterminową presję dezinflacyjną na całym świecie, szczególnie na popyt na metale przemysłowe i dobra kapitałowe” – powiedział Wei Yao, główny ekonomista regionu Azji i Pacyfiku w Societe Generale SA.

Inflacja w Chinach / Bloomberg