Na chwilę obecną osoby zainteresowane korzystaniem z cyfrowego juana mogą ubiegać się o dołączenie do „białych list” w państwowych bankach, które dystrybuują cyfrowe pieniądze. Na takich listach wpisanych jest 10 milionów użytkowników, powiedział Fan Yifei, wiceprezes Ludowego Banku Chin, podczas czwartkowego briefingu prasowego. Dodał również, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 r. będą kolejnym kluczowym etapem rozwoju cyfrowych waluty.

Pekin walczy z kryptowalutowym podziemiem

Chiny przyspieszyły w tym roku nacisk na tworzenie cyfrowego juana. W tym samym czasie bank centralny zintensyfikował represje wobec górników innych kryptowalut. Niedawno w Pekinie została zamknięta firma specjalizująca się w świadczeniu usług związanych z wydobywaniem cyfrowych pieniędzy.

Wirtualne waluty emitowane przez prywatne instytucje stały się narzędziami spekulacyjnymi, które zagraża bezpieczeństwu finansowemu i stabilności społecznej, powiedział Fan podczas briefingu. Globalnie dostępne kryptowaluty mogą być wyzwaniem dla międzynarodowych systemów walutowych, płatności i rozliczeń, powiedział Fan. Dodał, że stały się również środkiem płatniczym służącym do rozliczania nielegalnych działań i prania brudnych pieniędzy. „Jesteśmy dość zaniepokojeni tym problemem, więc podjęliśmy pewne działania,” – powiedział Fan.

Reklama