Około 80 proc. energii elektrycznej w południowo-zachodniej prowincji Chin pochodzi z elektrowni wodnych. Dostępność taniej i czystej energii przyciągnęła producentów metalu, którzy zużywają do produkcji bardzo dużo energii. Yunnan odpowiada obecnie około 13 proc. chińskiej produkcji aluminium.

Reklama

Niedobory energii

W tym roku podczas historycznej suszy zbiorniki wodne prowincji wysychają. Deficyt wody uderza też w sąsiedni Syczuan. Władze w Yunnanie nakazały hutom obniżyć produkcję o 10 proc. - dowiedział się Bloomberg od osób związanych ze sprawą. Czas trwania i skala cięć zależą od ilości opadów deszczu. Yunnan Aluminium Co. potwierdził we wtorek wieczorem, że zmniejsza produkcję.

Niedobory energii elektrycznej potęguje fakt, że znaczna część energii z Yunnanu jest wysyłana na południe Chin, w tym do przemysłowej potęgi Guangdong. Jest to kluczowa część strategii Pekinu, zapoczątkowanej około trzy dekady temu, polegającej na przesyłaniu energii elektrycznej z zachodu na wschód za pośrednictwem długodystansowych linii energetycznych.

„Przemysł energochłonny podjął świadomą, strategiczną decyzję o przeniesieniu lub otwarciu nowych obiektów w południowo-zachodnich Chinach, gdzie mogą skorzystać z bardzo taniej energii wodnej”, powiedział David Fishman, analityk z firmy konsultingowej The Lantau Group. „Zarówno Yunnan, jak i Syczuan stanęły w obliczu gwałtownego ograniczenia dostaw energii w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ większość ich nowych mocy jest przeznaczona na eksport do innych prowincji, w tym samym czasie, gdy popyt ze strony przemysłu gwałtownie rośnie”.

Koszt energii elektrycznej w prowincjach bogatych w wodę jest zwykle o połowę niższy od ceny referencyjnej dla energii węglowej, a w porze deszczowej może wynosić nawet jedną trzecią, powiedział Fishman. Te relacje mogą się zmienić w tym roku w wyniku suszy, dodał.

Huty Yunnan ograniczają produkcję i - podobnie jak fabryki w Syczuanie - ponownie uruchomią niewykorzystane moce produkcyjne, gdy warunki hydrologiczne ulegną poprawie po najgorszej suszy od lat 60. XX wieku.

Energia wodna w Chinach

Ponieważ zmiany klimatyczne prawdopodobnie wywołają więcej fal upałów, pojawiają się długoterminowe pytania dotyczące uzależnienia Chin od energii wodnej, największego źródła czystej energii w Państwie Środka.

Yunnan może nadal borykać się z poważnym niedoborem energii aż do końca pory suchej w kwietniu przyszłego roku.

W trzecim kwartale prawdopodobnie wystąpią „niskie odpływy rzeczne, które będą nadal obciążać zasilanie w Yunnan” – powiedziała Lara Dong, analityk w S&P Global Commodity Insights. Powiedziała, że wyczerpane rezerwuary i gwarantowany przez rząd eksport energii do Guangdong ograniczają dostawy energii elektrycznej w Yunnan.