Na sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), która rozpocznie się w niedzielę w Pekinie, zatwierdzone zostaną zmiany w chińskim rządzie, Xi Jinping otrzyma kolejną kadencję przewodniczącego ChRL, a Komunistyczna Partia Chin (KPCh) dodatkowo zacieśni kontrolę – oceniają komentatorzy.

Sesja potrwa do 13 marca - ogłosił w sobotę rzecznik OZPL Wang Chao na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.

"Chiny zawsze uznają Europę za wszechstronnego partnera strategicznego" - oświadczył Wang. Wyraził nadzieję, że obie strony będą współpracować na zasadzie wzajemnego szacunku i obustronnych korzyści oraz "połączą siły, by mierzyć się z globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatu, oraz promować polityczne rozwiązanie międzynarodowych i regionalnych konfliktów".

Rzecznik odniósł się również do kwestii rosnącego chińskiego budżetu wojskowego. Oświadczył, że wydatki Chin na obronność rosną w sposób "odpowiedni i rozsądny" w obliczu "skomplikowanych wyzwań dla bezpieczeństwa". Zapewnił, że modernizacja chińskiej armii „nie będzie stanowiła zagrożenia dla żadnego państwa".

Reklama

Wang nie ujawnił, czy w tym roku wzrost wydatków na obronność będzie większy niż w roku poprzednim, gdy wyniósł oficjalnie 7,1 proc. Budżet wojskowy zostanie ogłoszony w czasie sesji OZPL.

W sesji weźmie udział 2977 delegatów z całego kraju - informowała państwowa agencja Xinhua. Według ekspertów obrady mają charakter głównie ceremonialny i służą zatwierdzeniu decyzji podjętych przez kierownictwo KPCh.

OZPL zatwierdzi zmiany w administracji państwowej, wynikające z decyzji podjętych na XX krajowym zjeździe KPCh jesienią 2022 roku. Xi sięgnął tam po bezprecedensową trzecią kadencję jako sekretarz generalny partii, a w kluczowych komitetach partyjnych otoczył się zaufanymi stronnikami, dodatkowo umacniając swoją władzę.

Oczekuje się, że OZPL formalnie zatwierdzi trzecią kadencję Xi na stanowisku przewodniczącego ChRL. Nowym premierem zostanie prawdopodobnie Li Qiang, który na zjeździe partii stał się drugim pod względem starszyzny dygnitarzem KPCh. Obecny premier Li Keqiang przejdzie na emeryturę. Wybrani zostaną też m.in. wiceprezydent, wicepremierzy i szef banku centralnego.

Analitycy spodziewają się również kroków w stronę centralizacji władzy poprzez przeniesienie uprawnień w niektórych dziedzinach z organów rządowych bezpośrednio do komitetów partyjnych. Według agencji AP może to nastąpić szczególnie w sferze bezpieczeństwa.

Przedstawione zostaną również cele gospodarcze, w tym cel wzrostu PKB na 2023 roku, który według źródeł agencji Reutera może wynosić nawet 6 proc. W ubiegłym roku chińskie PKB zwiększyło się oficjalnie o 3 proc., poniżej wytyczonego przez władze celu na poziomie „około 5,5 proc." i poniżej średniej światowej.

anb/ sp/