Projekt restrukturyzacji agencji rządowych został formalnie przyjęty głosami blisko 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie – poinformowała agencja Xinhua.

Szczegóły zatwierdzonych zmian nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej, ale ogłoszony wcześniej w tym tygodniu projekt przewidywał między innymi utworzenie agencji nadzoru finansowego, państwowego urzędu ds. danych i gospodarki cyfrowej oraz restrukturyzację ministerstwa nauki i techniki.

Eksperci spodziewają się, że przekształceniom agencji rządowych będzie towarzyszyło utworzenie nowych komitetów Komunistycznej Partii Chin (KPCh), co doprowadzi do zacieśnienia kontroli partii nad poszczególnymi dziedzinami. W Chinach aparat partyjny jest nadrzędny wobec administracji państwowej.

Reformy odzwierciedlają najpilniejsze priorytety chińskich władz: dążenie do samowystarczalności naukowo-technicznej i innowacji w obliczu narastającej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, konsolidacji kontroli nad dużymi korporacjami i instytucjami finansowymi, by zmniejszyć ryzyko systemowe, oraz usystematyzowanie nadzoru nad danymi zbieranymi przez firmy od użytkowników – oceniała agencja Reutera.

Reklama

Delegaci na trwającej w Pekinie sesji OZPL zagłosują jeszcze w piątek nad wyborem przewodniczącego ChRL, którym najpewniej ponownie zostanie Xi Jinping, a w sobotę zatwierdzą wybór nowego premiera kraju. Ten urząd obejmie prawdopodobnie bliski stronnik Xi, Li Qiang.

Trwająca sesja OZPL jest pierwszą od zeszłorocznego XX krajowego zjazdu KPCh, na którym Xi sięgnął po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii i umocnił swoją władzę, otaczając się w najważniejszych komitetach swoimi zaufanymi współpracownikami. Sesja rozpoczęła się 5 marca i potrwa do poniedziałku.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)