Według Xu Binga, w Azji brakuje mocy obliczeniowej niezbędnej do rozwoju sztucznej inteligencji, przez co region pozostanie w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Jednak Chiny mają talenty i dane, aby szybko nadrobić te straty, powiedział Xu w wywiadzie udzielonym na azjatyckiej konferencji inwestycyjnej UBS w Hongkongu.

Amerykańskie sankcje ograniczają postęp Chin

SenseTime jest jednym z pionierów sztucznej inteligencji w Chinach, choć został umieszczony na czarnej liście inwestycyjnej w USA w ramach szeroko zakrojonych amerykańskich sankcji ograniczających postęp kraju w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Reklama

Postęp Chin w tej dziedzinie utrudniają amerykańskie kontrole handlowe uniemożliwiające import zaawansowanych akceleratorów AI firmy Nvidia Corp. Amerykańskie ograniczenia sprawiły, że Chińczycy zostali zmuszeni do opierania się na zasobach dostępnych w kraju. Do krajowej alternatywy należą koncerny, takie jak Huawei Technologies i Shanghai Biren Technology, które również podlegają ograniczeniom handlowym w USA.

W Azji brakuje zasobów obliczeniowych

„W Azji ogólnie brakuje zasobów” – powiedział Xu Davidowi Inglesowi z Bloomberga. „To jakby 10-krotna różnica w naszych zasobach obliczeniowych w porównaniu z liderami USA. Myślę jednak, że na rynkach azjatyckich nigdy nie brakuje talentów i nigdy nie brakuje danych”.

SenseTime zamierza osiągnąć rentowność w ciągu najbliższych dwóch lat, powiedział Xu. W ciągu ostatniej dekady firma zebrała 6 miliardów dolarów, z czego jedną trzecią zainwestowała w badania i rozwój. Z kwoty tej ponad 1 miliard dolarów przeznaczony był na w infrastrukturę akceleratorów sztucznej inteligencji.

Xu dodał, że krajowe firmy szybko nadrabiają zaległości, a SenseTime współpracuje z lokalnymi producentami półprzewodników, aby zwiększyć ich możliwości obliczeniowe. Nie wymienił konkretnych firm, ale Huawei po cichu stał się chińskim mistrzem rozwoju technologii mikroprocesorów, po tym jak w zeszłym roku z sukcesem obeszło amerykańskie ograniczenia i opracował własny, zaawansowany procesor do smartfonów.

Niekorzystna sytuacja Chin ma być krótkotrwała

W ocenie Xu nie wiadomo, jak duże jest opóźnienie Chin w stosunku do zachodniej konkurencji. Niektórzy szacują, że będzie to rok, a inni, że trzy lata. Powiedział jednak, że niekorzystna sytuacja kraju pod względem mocy obliczeniowej nie będzie trwała.

Oprócz Huawei i Biren Technology kolejnym obiecującym producentem mikroprocesorów w obszarze sztucznej inteligencji jest Moore Threads Intelligent Beijing.