Chińskie MSZ poinformowało w lakonicznym komunikacie o środowym spotkaniu Sybihy z Li, podczas którego "obie strony wymieniły poglądy na temat stosunków chińsko-ukraińskich, kryzysu ukraińskiego i innych kwestii".

Chiński rząd odrzucił zaproszenie na konferencję w sprawie pokoju w Ukrainie

Ambasada Ukrainy w Pekinie przekazała w datowanym na 5 czerwca oświadczeniu, że wiceminister Sybiha podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Sun Weidongiem poinformował o przygotowaniach do zaplanowanej na 15-16 czerwca w Szwajcarii konferencji w sprawie pokoju w Ukrainie.

Reklama

Sybiha "wyraził nadzieję, że udział Chin w tym wydarzeniu będzie dobrą okazją do wniesienia praktycznego wkładu w osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie". "Jedyną podstawą do osiągnięcia takiego pokoju jest formuła pokojowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego" - przekazał Sybiha, cytowany przez ambasadę Ukrainy.

Chiński rząd odrzucił w ubiegłym tygodniu zaproszenie na konferencję, ponieważ nie zostały spełnione warunki udziału, w tym "akceptacji" szczytu przez Rosję, "równego udziału" wszystkich stron i "uczciwej" dyskusji na temat rozwiązań. "W przeciwnym razie trudno będzie o to, by (konferencja w sprawie Ukrainy) odegrała istotną rolę w przywracaniu pokoju" - argumentowała rzeczniczka MSZ.

Prezydent Zełenski zarzucił Chinom w niedzielę podczas szczytu obronnego Shangri-La w Singapurze, że "usiłują" wraz z Rosją powstrzymywać inne państwa przed udziałem udziału w szwajcarskim szczycie pokojowym. Jak poinformował, chęć udziału wyraziło jak dotąd 106 krajów i organizacji.

W lutym 2022 roku, krótko przed rozpoczęciem inwazji, rosyjski dyktator Władimir Putin spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic". Po wybuchu wojny ChRL i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym gospodarki, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe. Rząd w Pekinie dotychczas nie potępił otwarcie agresji Rosji na Ukrainę.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak