"Trzeba jasno powiedzieć, że lufy karabinów muszą zawsze znajdować się w rękach tych, którzy są lojalni i niezawodni wobec partii" - mówił w poniedziałek Xi, sekretarz generalny KPCh, pełniący jednocześnie rolę przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej i naczelnego dowódcy chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

Słowa te padły podczas zakończonej w środę konferencji prac politycznych CKW w Yan'an (Jenan) w północno-zachodniej prowincji Shaanxi.

Walka z korupcją w szeregach armii

Reklama

"Musimy jasno powiedzieć, że w wojsku nie ma miejsca dla żadnych skorumpowanych elementów" - podkreślił Xi, zwracając się do wysokiej rangą dowódców.

Dodał, że najwyższe kierownictwo armii musi wyeliminować "siedliska korupcji i sprzyjające jej warunki" poprzez poprawę dystrybucji władzy oraz operacyjnych mechanizmów kontroli i równowagi, "wzbogacenie pakietu narzędzi do karania nowych form korupcji i ukrytej korupcji" oraz wzmocnienie wszechstronnego nadzoru nad wysokimi rangą oficerami w zakresie ich wydajności i wykorzystania władzy.

Fala czystek w chińskiej armii

Xi nie wymienił w przemówieniu konkretnych osób, jednak - jak zwraca uwagę hongkoński dziennik "South China Morning Post" - wygłosił je po trwającej od zeszłego roku fali czystek w ALW, które wiązały się z usunięciem ze stanowisk dziesiątek wysokich rangą członków ALW.

Były minister obrony Li Shangfu został nagle zdymisjonowany w październiku, a powód nigdy nie został ogłoszony. W grudniu ze stanowisk w chińskim parlamencie usunięto dziewięciu starszych generałów, w tym najwyższych dowódców wojsk rakietowych, którym podlega arsenał nuklearny Pekinu, a także byłego dowódcę sił powietrznych i kilku urzędników CKW odpowiedzialnych za zamówienia i rozwój uzbrojenia. W ich przypadku powody pozbawienia ich stanowisk również pozostają niewyjaśnione.

Xi Jinpinga umacnia swoją władzę na wszystkich frontach

Po objęciu władzy w 2012 r. Xi rozpoczął szeroko zakrojoną walkę z korupcją wśród członków KPCh, rządu i armii. Mówił, że zapewnienie dyscypliny partyjnej i przywrócenie jej absolutnego przywództwa w szeregach ALW, które według części obserwatorów może być osiągnięte przez czystki, jest "gwarancją polityczną", której wojsko potrzebuje, aby osiągnąć swój cel stania się "światowej klasy" armią do 2050 r.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)