"Nasz dialog się nie zakończył, w tym (dialog) na szczeblu politycznym (...) jesteśmy gotowi na rozmowy" - powiedział wiceminister, cytowany przez agencję Interfax.

Gruszko wypowiedział się nazajutrz po komunikacie holenderskiego MSZ o tym, że rząd Holandii "jest coraz bardziej przekonany", że rosyjskie władze chętnie spotkałyby się wkrótce na prywatnych rozmowach na temat tego, kto był odpowiedzialny za zestrzelenie samolotu - podaje agencja Reutera.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęło wówczas 298 osób, wszyscy pasażerowie i cała załoga; większość ofiar to obywatele Holandii.

W maju 2018 r. rząd Holandii oświadczył, że Rosja odegrała rolę w zestrzeleniu tej maszyny. Opinię tę podzieliła również Australia.

Rosja zaprzecza, by miała związek z zestrzeleniem samolotu, i obarcza Ukrainę odpowiedzialnością za tragedię.

>>> Czytaj też: Kraje UE poparły dyrektywę gazową z poprawką Francji i Niemiec. Co to oznacza dla gazociągu Nord Stream 2?