Całkowita wartość rosyjskich rezerw międzynarodowych wynosi 583 mld dol. Złoto odpowiadało za 23 proc. tej wartości – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu, w którym uwzględniono ostatnie dostępne dane z czerwca 2020 roku. Z kolei udział amerykańskiego dolara w wartości rosyjskich rezerw spadł na przestrzeni dwóch lat z 40 do 22 proc.

W efekcie złoto stało się drugim największym składnikiem rosyjskich rezerw. Na pierwszym miejscu są są aktywa w euro, stanowiące ok. 1/3 całości. Z kolei za 12 proc. wartości aktywów odpowiada chiński juan.

Zmiany udziału poszczególnych aktywów w rosyjskich rezerwach to skutek wieloletniej strategii prezydenta Władimira Putina, mającej na celu „dedolaryzację” rosyjskiej gospodarki oraz zmniejszenie zależności od amerykańskich sankcji nakładanych przez Waszyngton.

Wzrost znaczenia złota w ramach rosyjskich aktywów to także efekt wzrostu cen złotego kruszcu – na przestrzeni roku od czerwca 2019 do czerwca 2020 złoto podrożało o 26 proc. Dodatkowo rosyjski bank centralny kupił w tym okresie złoto o wartości 4,3 mld dol. – wynika z raportu.

Reklama

W ciągu ostatnich pięciu lat Rosja wydała na zakupy złota ponad 40 mld dol., co sprawiło, że stała się jednym z największych skupujących kruszec na świecie.