Barterowa umowa handlowa została podpisana podczas pierwszego Pakistańsko-Rosyjskiego Forum Handlu i Inwestycji w Moskwie. Według rosyjskich mediów państwowych TASS, pierwszą rosyjską firmą, która skorzysta z tego mechanizmu, będzie Astarta-Agrotrading, która będzie dostarczać Pakistanowi ciecierzycę i soczewicę. Pakistańska firma Meskay + Femtee Trading Company odwzajemni się, dostarczając mandarynki i ryż – podaje The Moscow Times za bne IntelliNews.
Rosja próbuje obejść sankcje barterem
Podczas gdy transakcje pieniężne podlegają coraz większej kontroli ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję w odwecie za jej inwazję na Ukrainę, systemy barterowe oferują firmom sposób na obejście komplikacji poprzez bezpośrednią wymianę towarów. Takie transakcje pomagają uniknąć uwagi organizacji monitorujących.
To nie pierwszy raz, kiedy Rosja decyduje się na rozwiązanie barterowe. W sierpniu Reuters donosił, że Rosja prowadziła rozmowy z Chinami na temat wznowienia handlu barterowego, w szczególności metalami i produktami rolnymi. Jednak projekt ten zbyt wolno nabierał tempa, ponieważ poszczególne firmy starały się zaspokoić specyficzne potrzeby obu stron.
Alternatywne systemy płatności BRICS Bridge
Umowy barterowe były powszechne między Pekinem a Moskwą przed upadkiem Związku Radzieckiego i jeszcze w latach 90-tych. W maju prezydent Rosji Władimir Putin i prezydentChin Xi Jinping zorganizowali trzydniowy szczyt, na którym kluczowym tematem rozmów było przeciwdziałanie amerykańskim sankcjom dotyczącym wzajemnych płatności.
Oprócz transakcji barterowych, Rosja i Chiny pracują również nad ustanowieniem systemu płatności BRICS Bridge. Rynki wschodzące są zainteresowane tworzeniem alternatywnych systemów płatniczych. Według szacunków nie będą one działać wcześniej niż w 2028 roku.