F-16 z dopalaczem – co zawiera nowy pakiet dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przygotowują dla Ukrainy nowy pakiet wsparcia wojskowego o wartości 310,5 miliona dolarów. Jak poinformowało amerykańskie Ministerstwo Obrony, w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) Ukraina ma otrzymać szeroki pakiet szkoleniowo-techniczny związany z eksploatacją samolotów F-16.

W pakiecie znalazły się m.in. modyfikacje i modernizacje samolotów, szkolenie techników, dostawy części zamiennych, sprzętu naziemnego, oprogramowania oraz dokumentacji. Dostarczone zostaną również usługi naprawcze i logistyczne świadczone przez amerykański rząd oraz prywatnych wykonawców. Wszystko to ma zwiększyć gotowość bojową i efektywność eksploatacji F-16 przekazanych Ukrainie przez zachodnich sojuszników.

Trump wchodzi do gry – pierwsza poważna dostawa od zmiany władzy

To pierwsza tak duża umowa wojskowa USA z Ukrainą od momentu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa. Choć jeszcze nie wiadomo, z jakich funduszy zostanie sfinansowana sprzedaż, możliwe, że środki pochodzą z wcześniej zatwierdzonych przez administrację Bidena rezerw pomocy wojskowej.

Zaledwie dwa dni przed ogłoszeniem tej decyzji, 30 kwietnia, administracja Trumpa dała zielone światło na komercyjną sprzedaż nieujawnionego sprzętu wojskowego na Ukrainę o wartości 50 milionów dolarów. Zakupy mają być realizowane bezpośrednio od amerykańskich producentów w ramach programu Direct Commercial Sales (DCS).

Koalicja F-16 – kto, ile i kiedy przekazuje myśliwce

Dostawy F-16 dla Ukrainy to efekt międzynarodowej koalicji stworzonej przez NATO i USA w 2023 roku. Głównymi liderami tej inicjatywy są Niderlandy i Dania, które – wraz z m.in. Belgią, Norwegią, Kanadą i Wielką Brytanią – przekazują Ukrainie myśliwce wycofane z własnych sił powietrznych.

W sumie Ukraina ma otrzymać 85 zmodernizowanych F-16 w wersji AM/BM. Pierwsze maszyny trafiły do kraju w lipcu 2024 roku. Do końca 2025 roku Ukraina powinna dysponować kolejnymi 30 myśliwcami, a dalsze dostawy – głównie z Belgii – planowane są na lata 2026–2028.

Sercem projektu stał się Europejski Ośrodek Szkoleniowy na F-16 w Rumunii, gdzie ukraińscy piloci i technicy przechodzą intensywne szkolenia. Główne sesje szkoleniowe prowadzone są też w Danii, Holandii oraz – w mniejszym zakresie – w USA i Norwegii.

Nielatające F-16 też się przydadzą – źródło cennych części

Ciekawostką są nielatające F-16ADF przekazywane Ukrainie jako „dawcy części zamiennych”. Już w 2024 roku przekazano dwa takie myśliwce, a pod koniec kwietnia 2025 roku do Kijowa wysłano kolejne cztery egzemplarze, które wcześniej służyły w US Air Force i były składowane w bazie w Tucson (Arizona).

ikona lupy />
Załadunek kadłuba F-16 na samolot / Telegram

Myśliwce zostały przetransportowane na pokładzie ukraińskiego An-124 Rusłan – kolosa przystosowanego do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego. Dzięki nim ukraińskie siły powietrzne mogą łatwiej utrzymać swoje maszyny w gotowości bojowej, mimo już odnotowanych strat – według nieoficjalnych danych Ukraina straciła dwa F-16AM.

Źródło: www.dsca.mil, Telegram

Sławomir Biliński