Według instytutu badania opinii Sifo dla szwedzkiego portalu Europaportalen Szwedzcy Demokraci mogą liczyć na 18 proc. poparcia i cztery mandaty. W poprzednich wyborach do PE ugrupowanie to uzyskało nieco ponad 9 proc. i zdobyło dwa miejsca.

SD sprzeciwia się "dyktatowi Brukseli" i nie chce, aby Szwecja była płatnikiem netto. Krytykuje także zbyt liberalną ich zdaniem politykę migracyjną UE.

Największym przegranym może okazać się najbardziej prounijna szwedzka partia Liberałowie (L; poprzednia nazwa - Ludowa Partia Liberałów), z której wywodzi się obecna unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Ugrupowanie to postuluje przyjęcia przez Szwecję euro. Liberałowie osiągają w sondażu poparcie 3,8 proc., co oznacza, że nie zdobędą żadnego miejsca w PE. W poprzednich wyborach 9.9 proc. poparcia dało tej partii dwa mandaty. Liberałowie po rezygnacji wieloletniego lidera Jana Bjoerklunda przechodzą wewnętrzny kryzys.

Jedyny mandat może stracić także radykalne ugrupowanie Inicjatywa Feministyczna (F!), które osiąga poparcie jedynie na poziomie 1,2 proc. (w 2014 r. 5,49 proc. i jeden mandat).

Reklama

Znaczny spadek popularności notuje też Partia Ochrony Środowiska - Zieloni (MP). Z 15,4 proc. głosów i 4 mandatów, jakie to ugrupowanie uzyskało pięć lat temu, w tym roku według sondażu pozostanie 6,4 proc., co przełoży się na dwa miejsca w europarlamencie.

Według sondażu pozostałe liczące się partie - konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna (M), Chrześcijańscy Demokraci (KD), Partia Lewicy (V) oraz Partia Robotnicza - Socjaldemokraci (SAP) mogą uzyskać po jednym mandacie więcej.

Jak twierdzi jednak szef działu badania opinii w Sifo Toivo Sjoeren, w przypadku wyborów do europarlamentu Szwedzi znacznie później decydują na kogo oddadzą głos niż w przypadku wyborów krajowych.

W szwedzkich wyborach do PE znacznie mniejsza jest także frekwencja - osiąga ok. 50 proc, wobec 80-90 proc. w wyborach parlamentarnych.

Szwedzi wybiorą swoich 21 przedstawicieli (poprzednio 20) do PE 26 maja.

>>> Czytaj też: Na co polska armia wyda 185 mld zł? Podpisano Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych