Rinne, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, podkreślił, że możliwe jest porozumienie dotyczące powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad państwa prawa i zaznaczył, że nie jest to wymierzone w żadne konkretne państwo. Jego zdaniem kraje członkowskie dojrzały do kompromisu dotyczącego wykorzystywania środków europejskich.

"Musimy zwiększyć finansowanie polityk klimatycznych, potrzebujemy solidarności w sprawie imigracji i musimy zagwarantować, że państwo prawa będzie respektowane we wszystkich krajach członkowskich" – powiedział premier Finlandii. Jego zdaniem w każdym demokratycznym państwie członkowskim powinny obowiązywać podstawowe wartości, jak wolność słowa lub wolność prasy.

Zdaniem Babisza na jednym z przyszłych szczytów UE dojdzie do dyskusji na temat powiązania ram finansowych UE na lata 2021–2027 z polityką klimatyczną czy zasadami państwa prawa. "Oczywiście pytałem, kto będzie o tym decydować, kto to oceni. Pan premier (Rinne) zapewnił mnie, że nie myślał o konkretnym państwie, ale że chodzi o ogólną dyskusję" – powiedział Babisz.

Premierzy rozmawiali także o zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej. "Na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować przede wszystkim o brexicie, ale czeka nas także bardzo ważna debata o wieloletnich planach finansowych" – powiedział na konferencji prasowej Babisz. Rokowania na temat przyszłego budżetu UE są w fazie finalnej i są jednym z priorytetów fińskiego przewodnictwa w UE – powiedział. "Na ten temat mieliśmy już wiele spotkań. Przyszły budżet UE musi być zrównoważony i powinien odpowiadać interesom państw członkowskich. Dla nas najważniejsze są inwestycje" – zapewnił czeski premier.

Reklama

Babisz uznał, że jest możliwe znalezienie rozwiązania dotyczącego granicy irlandzkiej, która jest głównym punktem sporu między UE i Wielką Brytanią w kontekście brexitu. Rinne podkreślił, że najlepszy byłby brexit uregulowany umową między Londynem a Brukselą oraz że jeśli Londyn chce znaleźć alternatywę dla wynegocjowanego już porozumienia, powinien przedstawić ją jak najszybciej. Babisz ze swojej strony dodał, że sytuacja w Wielkiej Brytanii jest niejasna.

Rinne i Babisz mówili także o ochronie klimatu. "Informowałem pana premiera, że Republika Czeska wypełnia zobowiązania porozumienia paryskiego i że byłoby dobrze zobaczyć, jak wypełniają je wszystkie kraje członkowskie UE. Walczymy o obniżenie zanieczyszczeń, ale musimy także myśleć o całej naszej gospodarce. Ważne jest też to, jak Europa może wpływać na kraje trzecie, które nie zmniejszają emisji. Zgodziliśmy się, że energia jądrowa, tak u nas, jak i w Finlandii, jest najbardziej perspektywiczna" – powiedział Babisz dziennikarzom.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)