"Należy zrobić wszystko, aby osiągnąć porozumienie przed wakacyjną przerwą. Pandemia dotknęła naszych obywateli i firmy, bezzwłocznie potrzebują oni ukierunkowanej pomocy" - oświadczył Belg.

Z nieoficjalnych źródeł unijnych wynika, że na razie nie jest przesądzone, czy szefowie państw i rządów mają osobiście zjawić się w Brukseli, czy dyskusje będą zorganizowane w formie wideokonferencji. Wcześniej wielu dyplomatów zwracało uwagę, że negocjacje i wypracowanie porozumienie będzie niemożliwe bez fizycznego spotkania liderów.

Michel ocenił, że propozycja KE ws. wieloletniego budżetu i funduszu na rzecz obudowy to ważny krok w procesie decyzyjnym, który pomoże ukierunkować wsparcie na sektory i regiony najbardziej dotknięte pandemią Covid-19.

"Wzywam wszystkie państwa członkowskie do szybkiego przeanalizowania wniosku Komisji i konstruktywnej pracy na rzecz kompromisu w najlepszym interesie Unii" - zaapelował Michel.

Reklama

Z projektu KE wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego. Projekt proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków UE, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)