Połączenie gazowe Polska-Litwa coraz bliżej. Projekt otrzymał 65 mln euro pożyczki z EBI

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
1 lipca 2020, 10:37
Litwa
<p>Litwa</p>/ShutterStock
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę pożyczki w wysokości 65 mln euro z litewskim operatorem systemu przesyłowego gazu AB Amber Grid na sfinansowanie budowy litewskiego odcinka planowanego połączenia gazowego między Polską i Litwą.

Będzie to pierwszy gazociąg wysokociśnieniowy między Polską i Litwą, integrujący rynki krajów bałtyckich i Finlandii z rynkiem gazu w UE oraz dywersyfikujący źródła dostaw gazu. Projekt zwiększy także bezpieczeństwo i pewność dostaw gazu na rynek lokalny i regionalny.

"Bezpieczeństwo dostaw energii jest powracającym tematem inwestycji EBI w krajach bałtyckich. To połączenie z Polską jest kluczowym krokiem w prawdziwej integracji europejskiego rynku energii, ponieważ pozwoli wszystkim państwom bałtyckim i Finlandii na pełne połączenie z europejskimi sieciami gazowymi" - powiedział wiceprezes EBI Thomas Oestros.

Projekt obejmie budowę wysokociśnieniowego, dwukierunkowego, podziemnego gazociągu przesyłowego o średnicy 700 mm i długości 165 km, o maksymalnej potencjalnej wydajności 2,4 mld metrów sześc., biegnącego od granicy z Polską do tłoczni Jauniunai w powiecie Szyrwinty na północ od Wilna.

EBI wcześniej finansował połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą - LitPol Link.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj