"W tym +legionie rzymskim+, który ma stawić czoło agresji, wojnie, zatrzymać dyktatora, zabrakło po prostu trzymania szyku przez niektóre państwa" - powiedział w piątek w Krakowie szef PSL i podkreślił, że Polska "trzyma szyk".

"Te inne państwa, które się nie zgodziły na taką adekwatną odpowiedź, ponoszą dzisiaj odpowiedzialność za nietrzymanie tego szyku. Moim zdaniem legion powinien być zwarty, jednoznaczny i błyskawiczny" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że "bez jednolitości nie ma skuteczności”. "Solidarność wewnątrz Unii, z NATO, ze Stanami Zjednoczonymi i też innymi krajami musi być jednoznaczna. Zawsze jest jeszcze szansa, ale też nie można czekać, bo widzimy w jakim tempie rozgrywa się ta agresja Rosji na Ukrainę"- zaznaczył szef PSL.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował chęć dalszej współpracy i zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o cykliczne zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem byłych prezydentów i premierów.

Mówił też o potrzebie koordynowania przez rząd udzielania pomocy humanitarnej i włączenia w nią samorządów oraz organizacji pozarządowych. Podkreślił, że szczególną opieką należy objąć dzieci uciekające z Ukrainy, bo "dzieci przeżywają traumę wojny kilkukrotnie bardziej niż dorośli". "One muszą wejść w rytm zajęć, które wypełnią ich czas" - dodał.

Europoseł PSL Adam Jarubas ocenił podczas briefingu, że po tym, jak zawiodła polityka "nadziei na ułożenie relacji z Rosją", potrzebne jest "zdecydowane, jednolite stanowisko wobec totalitarnej władzy Putina". "Uważamy, że taka odpowiedź powinna być twarda i jednolita, mamy nadzieję, że wkrótce taka będzie" - podkreślił Jarubas.

W nocy z czwartku na piątek unijni przywódcy uzgodnili w Brukseli kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji.

Pakiet ten - jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym; celem sankcji jest też "sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie", a zakaz eksportu "uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii". Von der Leyen poinformowała o zakazie sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym oraz ograniczeniu dostępu Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie; ponadto "dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej".

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się nie odcinać Rosji od systemu SWIFT - globalnego systemu płatności międzybankowych pozwalający na wykonywanie transferów finansowych na całym świecie - ale zaznaczył, że mogą powrócić do tej kwestii. W ramach UE sprzeciwiać się temu miały Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr.