Wojna na Ukrainie wprowadziła dużą niepewność w kwestii ​​utrzymania dostaw energii. Jednym z najbardziej wyraźnych oznak tego, że rynek energii elektrycznej został mocno poturbowany są niemieckie kontrakty terminowe na energię. Te na najbliższy lipiec są prawie sześć razy droższe niż średnia grudniowa zliczona z ostatnich dziesięciu lat.

Bezprecedensowa zmiana dynamiki rynku pokazuje, jak wzajemnie powiązane stają się rynki energii w regionie, a cena gazu decyduje teraz o tym, ile wszyscy, od fabryki w Niemczech po dom w Hiszpanii, zapłacą za energię elektryczną.

ikona lupy />
Zmiany cen energii na niemieckim rynku / Bloomberg

Mimo, że ceny gazu spadły o ponad połowę od poniedziałkowego rekordu, to nadal pozostają na ekstremalnie wysokich poziomach. Europa już niedługo będzie musiała uzupełnić bliskie historycznych minimów zapasy błękitnego paliwa, co w dłuższej perspektywie utrzyma wysokie jego ceny.

Reklama

„Oczekiwany (przez rynek- przyp. red.) nakaz napełniania magazynów gazu w okresie letnim zwiększy popyt na gaz w tym okresie, a tym samym ceny energii,”- powiedział Glenn Rickson, analityk w S&P Global w Londynie.

Jeśli stawki za energię utrzymają się na podwyższonych poziomach, użytkownicy przemysłowi mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii, ponieważ produkcja towarów stanie się nieopłacalna. Mogą też wziąć przykład ze skandynawskich producentów i zacząć sprzedawać swoją energię elektryczną na rynku, jeśli okaże się to bardziej opłacalne.

Niepewne czasy, zmienne nastroje traderów

Ceny na European Energy Exchange są obecnie najbardziej zmienne w historii. Kontrakt na 2023 rok jest wyceniany o blisko połowę niżej od poziomu tegorocznych kontraktów letnich. Zdaniem eksperta z Rystad Energy, na przyszłe ceny może wpływać oczekiwanie mniejszego zużycia gazu przez przemysł.

Wysokie ceny mają również wpływ na wykorzystanie gazu do wytwarzania energii elektrycznej. Według danych Fraunhofer ISE, tegoroczna produkcja z elektrowni spalających to paliwo spadła w Niemczech o ponad 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Z gazu pochodzi około 10 proc. energii wykorzystywanej w tym kraju.