O rzekomej gotowości Bułgarii do przekazania Ukrainie znajdujących się w bułgarskich zasobach myśliwców poinformowano na podstawie wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu dotyczących m.in. inwazji Rosji na Ukrainę.

Dezinformacja wywiadowcza

"Najprawdopodobniej te dokumenty zostały sfabrykowane" - podkreślił Stojanow na konferencji prasowej. "Nie moglibyśmy przekazać myśliwców, potrzebujemy ich. Nie podzielam opinii niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że nie ma przeszkód, aby przekazać te samoloty" - dodał bułgarski minister.

Reklama

Stojanow potwierdził, że Bułgaria brała udział w rozmowach dotyczących przekazywania sprzętu wojskowego, lecz nie podał żadnych konkretów, ponieważ jego zdaniem partnerzy Bułgarii nie życzą sobie nagłaśniania tej informacji.

Polskie silniki dla bułgarskich myśliwców

Szef resortu obrony poinformował, że do końca kwietnia Bułgaria ma otrzymać od Polski drugi silnik dla jednego z będących w bułgarskich zasobach myśliwców MiG-29. Pierwszy silnik z Polski dostarczono w marcu na podstawie porozumienia z ubiegłego roku.

Bułgaria dysponuje szesnastoma myśliwcami MiG-29, jednak tylko sześć z nich jest sprawnych i zdolnych do lotu. W 2018 roku zamówiono i zapłacono z góry za osiem amerykańskich myśliwców F-16, lecz ich dostawa opóźnia się i pierwsze dotrą do Bułgarii najwcześniej na początku 2025 roku.

Eugenia Manołowa