„Decyzja o zerwaniu pierwotnie planowanej współpracy z Rosją i Białorusią w ramach naszych programów Interreg jest wynikiem brutalnej wojny Rosji z Ukrainą. Cieszę się, że środki, które pierwotnie zaplanowaliśmy na tę współpracę, będą teraz zasilać programy UE z Ukrainą i Mołdawią. Pomoże to zacieśnić współpracę (...) z partnerami ukraińskimi i mołdawskimi” - powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Co wesprze KE?

Finansowanie to może wspierać szereg działań, w tym tzw. korytarze solidarności i rozwój transgranicznych połączeń transportowych, usługi zdrowotne, projekty edukacyjne i badawcze, programy włączenia społecznego, a także wzmacnianie zdolności instytucjonalnych władz publicznych Ukrainy i Mołdawii.

Reklama

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Komisja początkowo zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach programów Interreg. Doprowadziło to do redystrybucji 26 mln euro na wsparcie programów współpracy z Ukrainą i Mołdawią. Środowa decyzja dokonuje redystrybucji pozostałych środków finansowych z okresu 2021–2027 w ten sam sposób.

Zmiana programów

Komisja zdecydowała również, że regiony w Finlandii, Estonii, Łotwie i Polsce, które miały uczestniczyć w programach współpracy z Rosją i Białorusią, mogą uczestniczyć w innych istniejących programach Interreg.

Interreg to unijne programy, które wspierają rozwój, współpracę oraz integrację europejskich regionów. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów, które wykraczają poza granice państw i które wymagają podjęcia wspólnych działań. Sprzyja to poprawie jakości życia lokalnych społeczności. Każdy projekt Interreg jest realizowany w międzynarodowych partnerstwach.

W latach 2021-2027 Polska uczestniczy w 11 programach Interreg, z łącznym budżetem prawie 1,8 mld euro. Zakres programów został opracowany wspólnie z zagranicznymi partnerami.

Z Brukseli Łukasz Osiński