Ostatnie zmiany w KPO włoski rząd przedstawił 8 sierpnia. Nowy włoski plan, początkowo wart 191,5 mld euro (68,8 mld euro dotacji i 122,6 mld pożyczek), w propozycji przedstawionej przez rząd przewiduje dodatkowe 2,76 mld euro kredytów, które mają być przeznaczone na program REPowerEU. Ma on pomóc zdywersyfikować dostawy energii, m.in. poprzez zawieranie umów na import gazu z krajów spoza UE.

Na początku października Włochom wypłacono trzecią ratę w wysokości 18,5 mld euro, ale żeby można było uruchomić programy, potrzebna była zgoda na zmiany w KPO i wypłatę czwartej raty. W ramach tej transzy Italia otrzyma 16,5 mld euro.

"Pozostaje jeszcze pamiętać o kalendarzu: aby środki przewidziane w KPO nie zostały utracone, wszystkie zmodyfikowane plany muszą zostać ostatecznie zatwierdzone do 31 grudnia przez Radę UE. Ma ona cztery tygodnie na ratyfikację. Włoski KPO powinien trafić pod obrady ECOFIN (Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych - PAP) 8 grudnia i z pewnością nie będzie jedyny. W ciągu ostatnich kilku dni KE dała zielone światło jedenastu planom, akceptując zmiany – i włączenie rozdziału REPowerEU – w planach Polski, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Rumunii, Belgii, Cypru, Łotwy, Irlandii i Węgier" – zauważyła w piątek włoska agencja prasowa Ansa.

Włoscy komentatorzy, opisujący wiosenny spór o unijne fundusze pomiędzy Rzymem i UE, zwracali uwagę na to, że przebiegał on ściśle według podziałów politycznych. Premier Włoch Giorgia Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a opozycyjna włoska Partia Demokratyczna (PD) wchodzi w skład Partii Europejskich Socjalistów. Były sekretarz PD Paolo Gentiloni, który wielokrotnie wpierał politycznie szefową tego ugrupowania Elly Schlein, jest obecnie komisarzem UE ds. gospodarki.

Reklama
Z Pescary Miłosz Marczuk (PAP)