Polityk napisał w poście na Facebooku, że rozpoczną się też wówczas rozmowy w sprawie umowy o ochronie inwestycji i oznaczeń geograficznych, a także zwołane zostanie posiedzenie rady handlu i technologii UE-Indie.

Umowa handlowa z przyszłą trzecią gospodarką świata

"Za kilka lat Indie będą miały trzecią co do wielkości gospodarkę na świecie, podczas gdy już teraz są numerem jeden pod względem liczby ludności" – zauważył Szijjarto. "Ich znaczenie w globalnej polityce rośnie. Dlatego w żywotnym interesie Węgier leży budowanie jak najściślejszej współpracy z Indiami" – dodał.

Reklama

Negocjacje pomiędzy UE i Indiami w sprawie umowy o wolnym handlu, która miałaby być przeciwwagą dla rosnących wpływów Chin w regionie Indo-Pacyfiku, zostały wznowione w 2022 roku. Jak podawała pod koniec ubiegłego roku agencja Reutera, państwa członkowskie UE są zainteresowane porozumieniem, ale tylko w przypadku realnego dostępu do indyjskiego rynku.

Ser i jeszcze więcej

"UE chce mieć większy dostęp dla swoich samochodów, napojów alkoholowych i produktów rolno-spożywczych, takich jak ser" – informował Reuters.

W poniedziałek rozpoczęła się siódma runda negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu, która obejmuje usługi i inwestycje – przekazał dziennik "Hindustan Times".

Czas wyborów

Jak zaznaczyła gazeta, negocjowana z Brukselą umowa jest dla Delhi jednym z najbardziej złożonych porozumień tego typu. "Choć obie strony są zainteresowane jej zawarciem, osiągnięcie przełomu wydaje się mało prawdopodobne przed wyborami parlamentarnymi w Indiach i wyborami do Parlamentu Europejskiego w tym roku" – ocenił dziennik.

Wybory parlamentarne w Indiach odbędą się w kwietniu lub maju, natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na początek czerwca.

Węgry obejmą półroczną prezydencję w Radzie UE 1 lipca, a następnie przekażą ją Polsce.

Marcin Furdyna