FPOe najsilniejszą partią w Austrii po wyborach
Komentując wyniki głosowania, gazeta „Der Standard” zwraca uwagę, że po raz pierwszy od II wojny światowej najsilniejszą partią w Austrii są prawicowi populiści. Podkreśla, że przedwyborcze prognozy mówiły o przesunięciu się politycznych sympatii wyborców w prawo, ale nastroje te okazały się o wiele silniejsze niż na przykład w Niemczech. W ocenie dziennika na pierwszym miejscu listy kandydatów FPOe mógł znaleźć się ktokolwiek, z drugiej zaś strony główny kandydat ugrupowania Harald Vilimsky ciężko na ten sukces zapracował.
Portal regionalnej gazety „Kleine Zeitung” zauważa, że po raz kolejny badania exit poll okazały się bardzo odległe od ostatecznych wyników. Jako powód tej rozbieżności wskazano, że o ile w przypadku wyborów parlamentarnych sondaż opiera się na już podliczonych głosach, o tyle w niedzielę ankieterzy opierali się na informacjach otrzymanych od wyborców. Portal sugeruje, że rozbieżność wyniku i exit poll pokazuje, że prawdopodobnie zdanie zmieniło więcej obywateli, niż się spodziewano.
FPOe z dotacją liczoną w milionach euro
Internetowy portal telewizji ORF zwraca uwagę, że sukces w wyborach europejskich zapewnia FPOe nie tylko prestiż polityczny, ale także spore środki finansowe. Według wstępnych szacunków partia ta może otrzymać do 4,3 mln euro.
Na kolejnych miejscach w wyborach europejskich w Austrii są Austriacka Partia Ludowa (OeVP) i Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe). W sumie ugrupowania otrzymają finansowanie w wysokości 2,5 euro za każdy otrzymany głos – łącznie 15,9 mln euro. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile pieniędzy ostatecznie otrzymają, bo zwrócone zostaną tylko koszty realnie poniesione w kampanii wyborczej.
Podział mandatów w PE po wyborach w Austrii
W wyborach europejskich FPOe zdobyła 25,7 proc. głosów, co zapewni jej sześć mandatów w PE. Zaraz za nią uplasowała się OeVP, która zdobyła 24,7 proc. głosów i może liczyć na pięć mandatów. W europarlamencie znajdą się również deputowani z ramienia SPOe – 23,2 proc. i pięć mandatów, Zieloni – 10,7 proc. i dwa mandaty oraz NEOS, która uzyskała 9,9 proc. głosów i również dwa mandaty. Pozostałe partie nie przekroczyły 4-procentowego progu wyborczego.
Frekwencja wyniosła 55,8 proc.
Tomasz Dawid Jędruchów (