W liście do prezydenta USA Joe Bidena 29 demokratycznych i republikańskich senatorów stwierdziło, że obydwa kraje nordyckie podejmują "pełne i skuteczne wysiłki", aby spełnić warunki członkostwa w NATO, o które prosiła Turcja, mimo iż Ankara twierdzi, że Szwecja musi zrobić więcej.

"Kiedy protokoły akcesyjne do NATO zostaną ratyfikowane przez Turcję, Kongres może rozważyć sprzedaż Ankarze myśliwców F-16. Jednak niepowodzenie w tej sprawie postawiłoby pod znakiem zapytania tę transakcję" – napisali senatorowie.

Agencja Reuters zauważa, że Kongres USA po raz pierwszy wyraźnie i bezpośrednio powiązał sprzedaż myśliwców F-16 Turcji z aspiracjami Szwecji i Finlandii do NATO, mimo iż administracja Bidena wielokrotnie powtarzała, że popiera umowę z Turcją i odmawiała powiązania tych dwóch kwestii.

Reklama

Biały Dom nie ukrywał jednak, że ratyfikacja przez Ankarę przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO ułatwi zatwierdzenie sprzedaży F-16 w Kongresie.

Turcja oświadczyła wcześniej, że może zatwierdzić wniosek Finlandii o członkostwo w NATO przed wnioskiem Szwecji, ale premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO argumentując, że bezpieczeństwo obu krajów nordyckich jest od siebie zależne.

Podczas wizyty w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu podkreślał, że kwestia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO nie powinna być warunkiem wstępnym sprzedaży F-16 i wezwał administrację Bidena, aby przekonał Kongres do wycofania sprzeciwu w tej sprawie.

Turcja zwróciła się w październiku 2021 roku do Waszyngtonu o sprzedaż 40 myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 miliardów dolarów. (PAP)