Według wyższych rangą urzędników administracji Joe Bidena tak zwana Wizja Nairobi-Waszyngton (Nairobi-Washington Vision), która ma zostać zaprezentowana w czwartek podczas wizyty państwowej prezydenta Kenii Williama Ruto w Białym Domu, będzie wzywać kraje wierzycieli do zapewnienia większej liczby form umorzenia długów. Natomiast międzynarodowe instytucje finansowe miałyby koordynować pakiety wsparcia.

Biały Dom będzie także zachęcać wierzycieli do zapewnienia bardziej przejrzystego udzielania kredytów i zachęcać do większej liczby inwestycji sektora prywatnego.

Chiny drenują biedniejsze państwa Afryki

Reklama

Miliardowe pożyczki dla Afryki w ramach inicjatywy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga „Pasa i Szlaku” wielu krajom przyniosła do tej pory finansowe problemy w postaci znacznego wzrostu zadłużenia zagranicznego. To wywołało krytykę praktyk pożyczkowych Pekinu ze strony USA. Waszyngton stara się przedstawić jako lepsza alternatywa w zakresie finansowania.

Urzędnicy amerykańscy oskarżyli niedawno Chiny, a także innych wierzycieli, w tym prywatnych pożyczkodawców, o wyciąganie z gospodarek rozwijających się więcej pieniędzy w ramach spłaty zadłużenia, niż inwestują one za pośrednictwem nowych środków. Departament Skarbu USA określa takie działanie jako „ujemne” przepływy finansowe netto.

Pomoc USA

Biały Dom ogłosi także w czwartek, że udostępni 250 milionów dolarów w postaci nowych dotacji dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju Banku Światowego, które wspiera najbiedniejsze kraje. W marcu Kongres upoważnił także Stany Zjednoczone do pożyczenia aż 21 miliardów dolarów fundacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rzecz redukcji ubóstwa i wzrostu gospodarczego, która udziela pożyczek o zerowym oprocentowaniu.