GDDKiA ma w planach uruchomienie 38 stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2022 r. udostępniła kierowcom 9 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które zlokalizowane są na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) o funkcji podstawowej (dawnej kategorii I), podała GDDKiA. Do końca tego roku planowane jest uruchomienie kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych łącznie w 82 punkty ładowania.

"Cztery z nich udostępnimy już w kwietniu. Będą to stacje na drodze ekspresowej S3 (woj. lubuskie): MOP Marwice Wschód i Marwice Zachód oraz na autostradzie A1 (woj. łódzkie): MOP Głowno Wschód i Głowno Zachód. Przetargi na więcej punktów ładowania już wkrótce" - czytamy w komunikacie.

Ponadto w 2023 r. GDDKiA zaplanowała postępowania na dzierżawę 36 MOP, w których są zawarte informacje o budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dwanaście z nich już rozpoczęła. Kolejne przetargi na stacje ładowania na MOP są na etapie przygotowania.

"Niezależnie od stacji ładowania na MOP o funkcji podstawowej, sieć punktów ładowania jest rozwijana również przez koncerny paliwowe, które dzierżawią MOP o funkcjach komercyjnych (dawniej kat. II i III)" - napisała także Dyrekcja.

Reklama