Paweł Dudojc wskazuje, że za pojęciem ESG stoi zdolność do strategicznego zarządzania biznesem, która pozwala na identyfikowanie ryzyk i wykorzystywanie szans. Od obszaru CSR, społecznej odpowiedzialności biznesu, odróżnia go ujęcie w twarde ramy prawne.
– Nasi partnerzy biznesowi zaczynają wymagać, żebyśmy się transformowali, wymagają od nas danych, wymagają informacji. Istotna jest rola sektora finansowego, który wymaga od firm przechodzenia transformacji, ponieważ to on musi finansować te biznesy, które zmierzają w kierunku zielonej transformacji – wyjaśnia Paweł Dudojc i ostrzega przed skutkami zaniechania.
– Jeśli tego nie będziemy robić, to krótko mówiąc, będziemy mieli problem z dostępem do finansowania, bądź też będzie ono dla nas zwyczajnie droższe – powiedział.
Cele środowiskowe, społeczne i związane z governance
Dla przeprowadzenia z sukcesem procesu transformacji konieczne jest zrozumienie kontekstu zewnętrznego, regulacyjnego oraz biznesowego funkcjonowania i ukształtowania organizacji. Ważne jest zidentyfikowanie ryzyk, szans, oddziaływania organizacji na ludzi, na środowisko.
Na tej bazie ustala się cele środowiskowe, społeczne, związane z prawidłowo funkcjonującym governance, sposób ich mierzenia oraz polityki i rozwiązania organizacyjne.
Paweł Dudojc podkreśla, że ESG to tak naprawdę proces. Raportowanie zrównoważonego rozwoju jest tylko jego pewnym elementem. Konieczne są przy tym rozwiązania, które pozwolą na identyfikowanie danych podlegających raportowaniu oraz zabezpieczenie ich wiarygodności.