Łączna wartość majątku światowej czołówki miliarderów wyniosła 31 grudnia, po zamknięciu rynków, kwotę 1,9 bilionów dolarów. Fortuny właścicieli sieci detalicznych i firm telekomunikacyjnych podskoczyły w ciągu roku o 20 proc. Spośród stu osób na czele rankingu tylko 16. odnotowało straty netto w okresie minionych 12 miesięcy.

Amancio Ortega

Najwięcej zyskał z zeszłym roku Hiszpan Amancio Ortega, założyciel sieci detalicznej Inditex, która jest operatorem salonów odzieżowych Zara. Fortuna 76-letniego właściciela marki Zara podskoczyła o 22,2 mld dolarów do kwoty 57,5 mld dolarów, gdyż notowania firmy Inditex wzrosły aż o 66,7 proc.

Carlos Slim

Reklama

Carlos Slim, telekomunikacyjny magnat, który kontroluje meksykańskiego operatora telefonii komórkowej America Movil, zachował przez cały rok tytuł najbogatszego człowieka na ziemi. Majątek 72-letniego Meksykanina powiększył się o 13,4 mld dolarów – lub o 21,6 proc. – co stanowi drugi największy zysk wśród miliarderów.

Warren Buffet

82-letni Warren Buffett, stracił na rzecz Ortegi trzecie miejsce na liście najbogatszych miliarderów już na początku sierpnia. Prezes funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway wzbogacił się w ciągu roku o 5,1 mld dolarów, chociaż w lipcu podarował 22,3 mln akcji Berkshire klasy B na cele charytatywne. Znany inwestor, który zapowiedział przekazanie większości swego majątku na cele charytatywne, przez cały miniony rok forsował koncepcję nałożenia w USA wyższych podatków od bogactwa.

Ingvar Kamprad

Założyciel marketów IKEA, 86-letni Szwed Ingvar Kamprad jest piątym najbogatszym człowiekiem na naszym globie z fortuną wartości 42,9 mld dolarów. Złożona struktura właścicielska IKEI, największego na świecie detalisty mebli, stała się bardziej przejrzysta w sierpniu, kiedy firma po raz pierwszy w historii opublikowała wyniki finansowe. Majątek netto Kamprada powiększył się w 2012 roku o 16,6 proc.

Larry Ellison

Larry Ellison, twórca informatycznej firmy Oracle Corp., stał się po 2012 roku bogatszy o 6,4 mld dolarów, gdyż notowania jego firmy podskoczyły o 31,7 proc. Ellison ma w niej teraz 23,5 proc. akcji, posiada także udziały u producentów oprogramowania NetSuite i LeapForg Enterprises, a także w holdingach nieruchomości.

Mark Zuckerberg

Natomiast Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, stracił w zeszłym roku 5,2 mld dolarów z powodu drastycznego spadku notowań firmy po giełdowym debiucie w maju zeszłego roku.