Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Finlandii "będą kontynuowali dialog na temat aktualnych kwestii dwustronnej współpracy i wymienią poglądy na tematy międzynarodowe" - powiedziała Zacharowa. Przypomniała, że Soini odwiedził Moskwę w czerwcu ubiegłego roku.

Dodała, że w trakcie wizyty zaplanowano spotkanie szefa rosyjskiej dyplomacji z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto.

Fińskie służby prasowe informując o wizycie Ławrowa podały, że szefowie dyplomacji obydwu krajów rozmawiać będą o sytuacji na Ukrainie, w Syrii i na Półwyspie Koreańskim, bezpieczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego, a także o dwustronnych stosunkach.

Rzeczniczka poinformowała też, że szef MSZ w dniach 10-11 maja weźmie udział w spotkaniu Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce. Podała, że ministrowie spraw zagranicznych państw arktycznych omówią "kwestie wzmocnienia międzynarodowej współpracy w Arktyce w celu zagwarantowania zrównoważonego rozwoju tego regionu"; kraje członkowskie Rady planują podpisanie międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu międzynarodowej współpracy w Arktyce.

Rada Arktyczna, powołana w 1996 roku w Ottawie, to forum na szczeblu rządowym skupiające kraje arktyczne, którego celem jest promocja i ochrona tego regionu oraz współpraca z rdzenną ludnością. W jej skład wchodzą: Dania (wraz z Grenlandią i Wyspami Owczymi), Kanada, Islandia, Norwegia, Rosja, USA, Finlandia i Szwecja. Jednym ze stałych obserwatorów w Radzie Arktycznej jest Polska. (PAP)