„To zależy od brytyjskiego rządu, to oni muszą podjąć decyzję” – mówił w Berlinie dla telewizji Bloomberg niemiecki minister finansów. Schauble przyznał, że dzień po wyborach w Wielkiej Brytanii rozmawiał z brytyjskimi ministrem skarbu Philipem Hammondem i doszedł do wniosku, że „trzeba im dać trochę czasu”.

“Nie byłoby dobrze, gdybyśmy zaczęli spekulować na ten temat” – powiedział Schaeuble w odpowiedzi na pytanie o możliwość odwrócenia Brexitu. „Brytyjski rząd stwierdził, że zostaje przy decyzji o Brexicie. Szanujemy to. Ale jeśli Brytyjczycy zmienią zdanie, to drzwi dla nich są otwarte” – dodał.

Schaeuble przyznał, że nie sądzi, aby odwrócenie decyzji o Brexicie było bardzo prawdopodobne, ale zwycięstwo proeuropejskich ugrupowań we Francji oraz poprawa wyników Partii Pracy w Wielkiej Brytanii udowodniły, że Unia Europejska ma przyszłość.

Po rozmowie z Hammondem Schauble zdradził, że obaj politycy zastanawiają się, jaki wpływ na wynik Jeremiego Corbyna mieli młodzi wyborcy oraz że poparcie to może wynikać z chęci zdystansowania się od Brexitu, a nie z entuzjazmu dla Partii Pracy. Niemiecki minister finansów dodał, że dostrzega tu pewne podobieństwa do poparacia Francuzów dla Emmanuela Macrona.

>>> Czytaj też: Niemieccy inwestorzy pokochali Polskę. Pod względem konkurencyjności w regionie ustępujemy tylko Czechom