Komisja sprawdzała, jakie skutki będzie miało to przejęcie na hiszpańskim i portugalskim rynku, gdzie działają oba banki. Wcześniej w czerwcu Bruksela wyraziła zgodę na restrukturyzację Banco Popular, który został uznany za instytucję zagrożoną upadłością.

"W swoim dochodzeniu (KE - PAP) stwierdziła, że transakcja nie będzie wywoływała obaw dotyczących konkurencji. Połączone udziały w rynku obu banków są ograniczone (poniżej 25 proc.); na wszystkich dotkniętych rynkach są silni (inni - PAP) konkurenci" - podkreślono w komunikacie Komisji.

Wtorkowa decyzja to ostateczny krok KE, jeśli chodzi o tę transakcję. Banco Santander to grupa skupiająca banki i spółki finansowe działające głównie w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. W Polsce grupa jest obecna od 2001 r. Do grupy Santander należy m.in. BZ WBK.

Banco Popular jest notowany na giełdach w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i Walencji. 6 czerwca Europejski Bank Centralny uznał, że instytucja ta była "upadająca lub mająca prawdopodobnie upaść", zgodnie z unijnymi regulacjami.

Po zapłaceniu symbolicznego 1 euro Santander przejmuje 100 procent udziałów Banco Popular. Spółka ma wdrożyć wart 7 mld euro program, aby pokryć potrzeby kapitałowe i rezerwowe bankruta.

>>> Czytaj też: Propozycja prezydenta dla wybranych. Nie wystarczy pieniędzy dla wszystkich