"Solidny, ciężko pracujący Śląsk i twórcza, nie bojąca się ryzyka Dolina Krzemowa to naturalni partnerzy" - ocenił podczas otwarcia biura dyrektor Izby, a zarazem pracownik Stanford University, prof. Piotr Moncarz.

Biuro powstało w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy. W Parku działa już kilkanaście firm z branży IT, wśród nich Sygnity, Displaylink, Proximus. Otwarcie biura Izby właśnie w tym miejscu ma umożliwić lokalnym firmom dostęp do amerykańskiego rynku oraz szybszy rozwój oferowanej technologii.

Katowickie biuro Izby ma m.in. aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu odbywającego się co roku wiosną Global Technology Symposium 2010 na Uniwersytecie Stanforda.

"Chcemy, aby poprzez udział szerokiej polskiej delegacji wyraźnie zaznaczyć nasze zainteresowanie współpracą z USA. Sama konferencja znakomicie sprawdza się jako miejsce pozyskiwania informacji o najnowszych trendach w gospodarce USA" - wyjaśnił szef regionalnego biura Izby Mariusz Tomaka.

Reklama

W tegorocznym sympozjum uczestniczyli m.in. doradcy gubernatora Kalifornii oraz prezydenta Baracka Obamy, którzy dzielili się informacjami na temat kształtu i perspektyw polityki energetycznej USA. Takie informacje mogą być użyteczne także dla polskich firm.

Biuro Izby ma przygotować program szkoleń podyplomowych na Uniwersytecie Stanforda, by umożliwić polskim naukowcom i przedsiębiorcom bezpośredni i nieskrępowany dostęp do zasobów tej uczelni, zaliczanej w rankingach do najlepszych na świecie.

Izba pomaga promować w Dolinie Krzemowej Polskę jako miejsce atrakcyjne gospodarczo, a także Silicon Valley w Polsce, jako atrakcyjny rynek i miejsce partnerstwa dla polskich firm.

Amerykańsko-Polska Izba Handlowa powstała w 2002 r. w celu budowania relacji oraz rozwijania współpracy i wymiany handlowej pomiędzy USA a Polską. Współpracuje z siecią polskich i amerykańskich organizacji - firm, jednostek naukowych i rządowych. Organizuje spotkania z liderami amerykańskiego przemysłu, m.in. Lockheed Martin, Hewlett-Packard, Intel, Cisco Systems, Microsoft, Applied Materials i Sun Microsystems.

Według przedstawicieli Izby, dzięki jej bazie kontaktów firmy z Polski i USA mogą znaleźć potencjalnych inwestorów i partnerów i łatwiej nawiązać z nimi kontakty. Izba organizuje również targi, sympozja, konferencje i dyskusje.

Katowicka grupa Euro-Centrum skoncentrowana jest na rozwoju technologii energooszczędnych i poszanowaniu energii w budynkach. W ramach Parku Naukowo-Technologicznego wspiera rozwój innowacyjnych technologii, prowadząc doradztwo, szkolenia, projekty edukacyjne i badawcze.

Euro-Centrum uczestniczy też w Klastrze Technologii Energooszczędnych. Technologie i innowacje osiągnięte w wyniku współpracy z firmami i placówkami naukowymi wdraża w biurowcach Parku Przemysłowego. Jego powierzchnię wynajmuje komercyjnie firmom, które korzystają z potencjału zbiegającego się tu środowiska biznesu i nauki.