Nastroje na rynku poprawiły się po tym jak z Dubaju napłynęły uspokajające informacje, dotyczące utworzenia przez bank centralny Emiratów Arabskich specjalnej jednostki odpowiedzialnej za wsparcie dla regionalnych banków. Ponadto emirat Abu Dabi zapowiedział pomoc dla spółek z Dubaju. Doniesienia te uspokoiły nastroje i przyczyniły się do odreagowania na parkietach azjatyckich. Inwestorzy przyznają jednak, iż informacje z emiratów Arabskich o możliwym bankructwie Dubai World nie miały większego znaczenia fundamentalnego, a reakcja na nie była przesadzona – uczestnicy rynku wykorzystali je bowiem do korekty i zmiany swoich pozycji.
Poprawa nastrojów na giełdach wywołała ponowny wzrost atrakcyjności transakcji opartych o carry trade – w efekcie możemy obserwować wspomnianą już zwyżkę eurodolara oraz presję deprecjacyjną w notowaniach jena japońskiego. Względem dolara jednak jen ponownie umocnił się – kurs USD/JPY zniżkował dziś w okolice poziomu 86,00. Ruch ten wsparły słowa japońskiego Ministra Finansów, który powiedział, iż w obecnym momencie nie rozważa interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena. Prawdopodobnie rząd podejmie alternatywne kroki w celu wsparcia rodzimych eksporterów, poszkodowanych przez umacniającą się japońską walutę. Oczekuje się, że w bieżącym tygodniu premier może zadecydować o dodatkowym pakiecie stymulującym dla eksporterów.

Dziś na rynek nie napłynie zbyt wiele danych makroekonomicznych – o 11.00 poznamy wstępne dane o inflacji HICP z Eurolandu, a o 15.45 w USD zostanie przedstawiony odczyt indeksu Chicago PMI. Dzisiejsza sesja powinna przebiegać w atmosferze odreagowywania fali pesymizmu, jaka przelała się przez rynek pod koniec ubiegłego tygodnia. Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła odreagowanie w notowaniach polskiej waluty. Kurs EUR/PLN zniżkował nawet chwilowo pod poziom 4,1300, a USD/PLN zszedł w okolice 2,7400. Złoty odrabia straty, podążając za zwyżkującym ponownie eurodolarem. Nastroje poprawiły się po tym, jak opadły negatywne emocje związane turbulencjami finansowymi Dubaju, a bank Emiratów Arabskich zapowiedział wsparcie sektora bankowego. Inwestorzy oczekują dziś na publikację danych dotyczących dynamiki PKB w Polsce w III kwartale bieżącego roku. Zostanie ona przedstawiona o godz. 10.00, oczekiwania rynkowe wskazują na wzrost o 1,3% r/r wobec dynamiki na poziomie 1,1% r/r w kwartale II.