Profesor Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, który pełni m.in. funkcję doradcy zarządu koncernu Energa, to największy wizjoner w polskiej energetyce. To z jego inicjatywy powstał niedawno Klaster 3x20, którego założycielami są firmy: eGIE, Biogazownie Polskie, Optima Invest, zajmująca się m.in. uprawami energetycznymi, oraz Bio-Energia ESP, której głównym udziałowcem są Elektrownie Szczytowo-Pompowe, największy producent energii odnawialnej w Polsce. Oprócz tych firm do Klastra 3x20 należą m.in. Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej, spółki budujące biogazownie – Agrogaz i Biopower, ale także jedne z największych z polskich firm energetycznych: PSE Operator i Energa. Ich udział świadczy o tym, że to przedsięwzięcie poważne. Jego nazwa wzięła się od unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, określanego często krócej: 3x20. Tenże pakiet ma bowiem na celu obniżenie emisji CO2 o 20 proc., zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji prądu do 20 proc. A to wszystko do 2020 roku.
Klaster 3x20 jest ukierunkowany na realizację tego pakietu w Polsce. Ma być platformą wspomagającą zmiany sposobów funkcjonowania polskiej energetyki. U podstaw klastra leży założenie, że w światowej energetyce dokonuje się właśnie gigantyczny i brzemienny w skutkach przełom: stopniowe przejście od wytwarzania energii z surowców kopalnych do jej produkcji z wodoru i źródeł odnawialnych. Ten przełom wyzwala zarazem kolejną światową rewolucję technologiczną. Dla Polski zdaniem prof. Popczyka jest to wielka szansa. Mamy świetne warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, biogazowni i biopaliw drugiej generacji (bez porówania bardziej wydajnych i opłacalnych od biopaliw pierwszej generacji, biodiesela i bioetanolu). Dzięki temu przełomowi zamiast za grube miliardy importować, jak dotąd, technologie energetyczne, moglibyśmy sami je tworzyć i sami na nich zarabiać.
Reklama
Klaster 3x20 ma m.in. przenosić do Polski doświadczenia innych krajów UE w obrębie pakietu energetyczno-klimatycznego i upowszechniać najlepsze projekty realizowane w jego ramach.