Pierwszą rosyjską firmą, która zadebiutuje na giełdzie w Hongkongu będzie najprawdopodobniej United Rusal. Ten gigant pordukujący aluminium może być warty nawet 26,7 miliarda dolarów.

Firma, której właścicielem jest rosyjski miliarder Oleg Deripaska, zamierza na giełdzie w Hongkongu sprzedać jedynie 10 proc. wszystkich udziałów. Jednak nawet i one mogą okazać bardzo wartościowe. Bank of China International Holdings szacuje, że wartość IPO może wynieść od 21,1 miliarda dolarów do 26,7 miliardów. Inny bank Liberum Capital ocenia zaś wartość United Rusal w przedziale od 20 do 26 miliardów dolarów.

Największy na świecie producent aluminium United Rusal zamierza zadebiutować na giełdzie w Hongkongu, by spłacić swoje długi, szacowane na ok. 17 miliardów dolarów. Dokładna data IPO nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że gdyby nie opóźnienia wynikające z braku informacji dotyczących pozostałego zadłużenia rosyjskiego giganta, jego akcje w Hongkongu można byłoby kupić już w tym roku. Jak na razie planuje się, że cały proces wprowadzenia spółki na giełdę ma rozpocząć się w styczniu 2010 roku.