Przyjęcie przez Polskę europejskiej waluty przyniesie krajowej gospodarce wiele korzyści. Trwała zmiana warunków prowadzenia działalności gospodarczej, wzrost inwestycji i związane z tym zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego to tylko niektóre z nich. Z wyników badań ekspertów Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polska powinna tworzyć warunki do jak najszybszego przyjęcia europejskiej waluty. Opóźnianie wprowadzenia euro może bowiem m.in. pogorszyć naszą pozycję konkurencyjną w pozyskiwaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Bez kosztów transakcyjnych

Bezpośrednim i najbardziej widocznym skutkiem wprowadzenia euro będzie wyeliminowanie kosztów transakcyjnych, które wiążą się z istnieniem kursu wymiany złotego do euro. Krótko mówiąc, ani przedsiębiorcy, ani konsumenci nie będą musieli wymieniać złotego na euro, płacąc prowizję pośrednikom – a więc bankom czy kantorom. Wyeliminowanie ryzyka kursowego pomiędzy Polską i strefą euro doprowadzi do ożywienia wymiany handlowej oraz związanych z nią korzyści w postaci zwiększenia specjalizacji i skali produkcji czy transferu najnowszych technologii i wiedzy. Eliminacja ryzyka kursowego i kosztów transakcyjnych będą również sprzyjały lepszej porównywalności cen oraz wpłyną na wzrost konkurencji na rynku dóbr i usług. To ostatnie z kolei pomoże zwiększyć efektywność pracy i wydajność tzw. czynników wytwórczych.

Szybszy wzrost PKB

Reklama

Jak przewidują eksperci, przystąpienie do wspólnego obszaru walutowego zwiększy tempo wzrostu PKB. Wyniki eksperckich analiz są różne, ale nawet najbardziej pesymistyczne z nich przewidują, że euro podniesie poziom PKB o ok. 1,5–2,5 proc. Tempo wzrostu będzie więc wyższe minimum o ok. 0,2 proc. niż wówczas gdybyśmy nie przyjęli europejskiej waluty. W wyniku wprowadzenia euro w Polsce nastąpi również znaczący wzrost konsumpcji. Po przystąpieniu do strefy euro średnio w ciągu roku tempo wzrostu spożycia indywidualnego wzrośnie o 0,16–0,37 pkt. proc. Przyjęcie euro może także spowodować wzrost wiarygodności ekonomicznej Polski. Obecnie nasz kraj wykazuje deficyt na rachunku obrotów bieżących, co zmusza nas do zaciągania długów za granicą. Niestety, im większy deficyt, tym bardziej pożyczkodawcy będą wstrzymywać swoje kredyty. Zmiana waluty podniesie wiarygodność Polski, a w rezultacie doprowadzi to do spadku stóp procentowych.

Integracja z Europą

Ważną korzyścią z przyjęcia euro będzie integracja polskiego rynku finansowego ze strefą euro. Wiąże się to z poprawą warunków finansowania polskich przedsiębiorstw, które będą miały lepszy dostęp do głębokich rynków finansowych strefy euro. Niewątpliwie ułatwi im to zaspokajanie zapotrzebowania na usługi finansowe niedostępne w kraju oraz wybór najbardziej konkurencyjnych pośredników finansowych. Po wejściu do strefy euro widoczny będzie też wzrost konkurencji na krajowym rynku finansowym, co będzie się wiązać z lepszą wydajnością pośredników finansowych i redukcją kosztów oferowanych przez nich usług. Zwiększona konkurencja pozytywnie wpłynie na proces wprowadzania innowacji i najnowszych technologii.

Korzyści z wprowadzenia euro w Polsce:

• eliminacja kosztów transakcyjnych związanych z istnieniem kursu wymiany pomiędzy złotym a euro,
• wzrost inwestycji krajowych,
• zwiększenie napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich,
• ożywienie wymiany handlowej między Polska a strefą euro
• zwiększona konkurencja na rynku dóbr i usług,
• poprawa warunków finansowania przedsiębiorstw.