Dzisiejszy dzień obfitował w informacje okołorynkowe jak również dane makroekonomiczne. Indeksy jednak niemrawo reagowały na zalew wiadomości i przez większość dnia konsolidowały się przy szczytach trendu wzrostowego” – ocenił analityk Xelion Łukasz Bugaj. Zaznaczył, że publikowane dziś dane były generalnie pozytywne.

PMI dla usług w strefie euro niewiele różniły się od prognoz i wyraźnie tkwią powyżej ważnej granicy 50 pkt. Uspokajające informacje o ożywieniu minimalnie ruszyły rynkiem nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia. Potem było już gorzej po części za sprawą słabej dynamika zamówień w przemyśle Eurolandu, ale była to jedyna wyraźnie gorsza publikacja dnia dzisiejszego” – poinformował Bugaj.

Analityk dodał, że w trakcie dnia na światowych rynkach, inwestorzy wiele uwagi poświęcali sytuacji w Grecji. Wpłynęło to m.in. na osłabienie euro na początku sesji. „Tymczasem popołudniu liczyć się zaczęły dane z amerykańskiego rynku pracy. Obserwowaliśmy dwa raporty zapowiadające piątkowe comiesięczne dane. Pierwsza publikacja o liczbie planowanych zwolnień okazała się lepsza niż sprzed miesiąca, a raport ADP pokazał pozytywnie odebrany przez rynek dwucyfrowy ubytek miejsc pracy. Przed zamknięciem opublikowany został jeszcze amerykański indeks ISM dla usług, który nieznacznie przekroczył 50 pkt. Główny warszawski indeks zdołał dzień zakończyć minimalnym wzrostem” – podsumował analityk.

W środę indeks WIG20 wzrósł o 0,43 proc. do 2472,83 pkt a WIG o 0,46 proc. do 41 241,97 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,38 proc. i wyniósł 2404,62 pkt, sWIG80 zyskał o 0,58 proc. i wyniósł 11361,35 pkt. Wartość obrotów na rynku akcji wyniosła ok. 1,2 mld zł.