W okresie od stycznia od października wydobycie gazu w USA wzrosło o 3,9 proc. do 519 mld metrów sześciennych – wynika z najnowszych danych Departamentu Energii USA. W tym czasie produkcja w Rosji, której cztery piąte zapewnia państwowy koncern Gazprom, spadła o 17 proc. do 462 mld m sześć. 

„Minimalne szkody wyrządzone przez huragany oraz znaczny wzrost produkcji ze złoż gazu łupkowego przyczyniły się do zwiększenia z produkcji krajowej” – podaje amerykańska Agencja Informacji Energetycznej, EIA, na swej stronie internetowej.

Rosja prześcignęła USA w produkcji gazu w 2002 roku, pompując 539 mld m sześć. wobec 536 mld m sześć w Ameryce – wynika z danych brytyjskiego koncernu naftowego BP. Rosja, która posiada największe na świecie złoża tego surowca oraz zaopatruje jedną czwartą europejskiego rynku, była już światowym liderem produkcji gazu w latach 1986-1996 oraz w roku 1999, w rok po kryzysie finansowym, kiedy rząd nie zdołał spłacić długu wewnętrznego na kwotę 40 mld dol. 

Amerykańska agencja EIA prognozuje, że produkcja USA za cały rok najpewniej zwiększy się o 3,7 proc. do 624 mld m sześć. Wydobycie w Rosji w skali roku spadło o 12 proc. do 582 mld m sześć

Spadek wewnętrznego zapotrzebowania na gaz w Rosji jest wynikeim kryzysu gospodarczego. Premier Władimir Putin powiedział 30 grudnia, że rosyjskie PKB w skali roku spadło o 8,5 proc., najwięcej od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku.