Najpierw wiele tygodni tajemnic, ekscytacji mediów oraz internautów i wreszcie się doczekaliśmy- Apple pokazał wczoraj swój tablet. Urządzenie nazywa się iPad i ,jeśli wierzyć Steve’owi Jobsowi, jest dużo lepszy niż wszystkie telefony i laptopy razem wzięte.

Cóż jest zatem aż tak wyjątkowego w iPadzie? Urządzenie, w formie tabliczki, jest lżejsze i cieńsze niż jakikolwiek netbook - waży 680 gramów i ma nieco ponad centymetr grubości. Tablet ma pełną obsługę dotykową, a bateria może pracować przez 10 godzin. Urządzenie ma własne oprogramowanie, ale będzie możliwość korzystania na nim z systemu Windows 7. W zestawie z iPadem będzie także dołączana klawiatura.

Internet, książki, muzyka, zdjęcia, gry komputerowe, nawigacja - to wszystko ma być dostępne dzięki iPadowi i, jak twierdzą jego twórcy, w dużo wygodniejszej formie niż na laptopie. Tablet nie posiada natomiast kamery i podobnie jak iPhone nie obsługuje technologii Adobe Flash.

Funkcjonalność urządzenia będzie można zwiększyć dzięki aplikacjom ściąganym z AppStore. Internetowy sklep Apple ma w tej chwili około 140 tysięcy aplikacji w ofercie. Tablet umożliwi także kupowanie muzyki i filmów z iTunes.

Pierwsza wersja iPada ma być dostępna za 60 dni. Najtańszy model tabletu będzie kosztować 499 dolarów, na najbardziej rozbudowaną wersję trzeba będzie wydać 829 dolarów.