Gospodarczy sąd w Luksemburgu wydał dzisiaj wyrok w 10-ciu wybranych sprawach, stwierdzając, że inwestorzy nie mogą wszczynać indywidualnych procesów o odszkodowania, a ich pozwy uznał za nieskuteczne.

Inwestorzy, którzy stracili miliony dolarów lokując kapitały w funduszu LuxAlpha Sicav-American Selection, administrowanym przez firmę Access International Advisors, wnieśli ponad sto pozwów przeciwko UBS i Ernst &Young za „poważne zaniedbanie” obowiązków nadzoru nad tym funduszem. Sąd z Luksemburga w kwietniu 2009 r. zdecydował, że rozpatrzy na wstępie kilka spraw, aby ocenić, czy roszczenia mają podstawy prawne.

Franck Graff, adwokat reprezentujący powodów w czterech sprawach już zapowiedział apelację. Przedstawiciel prawny w 6-ciu innych sprawach uchylił się od komentarza. 

Fundusz LuxAlpha na miesiąc przed aresztowaniem byłego prezesa giełdy Nasdaq, który naciągnął inwestorów na ponad 60 mld dolarów, oceniał w listopadzie 2008 roku swoje aktywa na 1,4 mld dolarów. Fundusz zainwestował u Madoffa 95 proc. swoich środków, ostatecznie został rozwiązany i zlikwidowany.

UBS pełnił rolę kuratora tego funduszu i był odpowiedzialny za nadzorowanie jego działalności, w tym zarządzania aktywami i wypłat dla inwestorów. W grudniu zeszłego roku likwidatorzy funduszu wytoczyli swój własny proces przeciwko menedżerom funduszu - UBS, Ernst & Young, jego administratorowi – firmie Access International Advisors i regulatorowi rynku finansowego w Luksemburgu.

Dzisiejszy wyrok może mieć wypływ na wynik procesów dotyczących dwóch innych funduszy – Luxemburg Investment Fund i Herald (Lux) US Absolute Return, które także zostały rozwiązane w zeszłym roku po wcześniejszych inwestycjach w piramidę Madoffa. 

71-letni Madoff został w zeszłym roku skazany przez sąd federalny na Manhattanie na 150 lat więzienia za zorganizowanie oszukańczej finansowej piramidy, w ramach której spłacał on wcześniejszych inwestorów dzięki pieniądzom, które napływały od kolejnych inwestorów. W sumie inwestorzy stracili ponad 60 mld dolarów.