Kryzys mocno uderzył po kieszeniach linii lotniczych. Na zwiększone zyski operacyjne w tym roku liczy Lufthansa. W 2009 rok ten wynik spadł w firmie o 90 proc. i drugie największe linie lotnicze w Europie zanotowały 112 mln euro straty netto.

Niemiecki przewoźnik szansy na lepsze rezultaty upatruje w prognozach mówiących o zwiększonym ruchu lotów pasażerskich w drugiej połowie tego roku. Lufthansa planuje także cięcia w wydatkach. Spółka przewiduje, że do zwiększenia zysków nie przyczynią się najprawdopodobniej przejęte niedawno Austrian Airlines i BMI. Dodatkowo trzeba teraz walczyć o klienta z konkurencją - szybką koleją i tanimi liniami lotniczymi. Kolejnych kłopotów przysporzyły Lufthansie lutowe strajki pilotów.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association) obliczyło, że linie lotnicze na całym świecie straciły 9,4 mld dol. w 2009 roku. Organizacja przewiduje, że branża w tym roku nie zdoła jeszcze powrócić do zysków, pomimo prognozowanego zwiększenia ruchu o 5,6 proc.