"Aktywa, które planujemy sprzedać obejmują głównie naszą działalność w Wielkiej Brytanii, nasze zaangażowanie w BZWBK oraz nasze udziały w M&T. Uzgodniliśmy z AIB Corporate Finance i Morgan Stanley, że będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu sprzedaży BZ WBK i udziałów w M&T, a AIB Corporate Finance sprzedaży biznesu w Wielkiej Brytanii" - głosi komunikat AIB.

Irlandczycy podali, że grupa dostała zielone światło od nadzoru finansowego co do sprzedaży swoich aktywów, która ma być zakończona do końca tego roku.

Kapitały AIB mają wzrosnąć o co najmniej 7,4 mld euro do końca 2010 roku. Grupa musi podnieść kapitały do poziomu, który pozwoli jej na utrzymanie wskaźnika wypłacalności , liczonego kapitałem Tier 1 na poziomie co najmniej 8 proc.

Irlandzkie banki, w tym AIB, potrzebują dokapitalizowania kwotą co najmniej 43 mld USD w związku z fatalną kondycją finansową spowodowaną ogromnymi wzrostami tzw. złych kredytów.

"Obecnie spodziewamy się, że łączne przychody ze sprzedaży tych aktywów, bazując na ich obecnym otoczeniu rynkowym przekroczą oczekiwania rynku i zaspokoją pokaźną część naszych potrzeb kapitałowych" - podano w komunikacie.

AIB European Investments Limited kontroluje 70,36 proc. udziałów w Banku Zachodnim WBK.

Kurs akcji BZ WBK rośnie, mimo komunikatu o sprzedaży

Kurs akcji Banku Zachodniego WBK zyskuje ok. 1 proc. po godzinie handlu na GPW w środę. Inwestorzy ze spokojem przyjęli informację o planowanej przez Irlandczyków sprzedaży aktywów.

Kurs BZWBK zareagował pozytywnie na tę wiadomość i od rana w środę idzie w górę. Ok. godz. 9:20 kurs wynosił 199,80 zł po wzroście o 0,91 proc. wobec poprzedniego zamknięcia.

"Bank jest bezpieczny, ma bardzo dobre wyniki. Z punktu widzenia klientów nic się nie zmienia. Inny będzie tylko właściciel" - powiedział agencji ISB rzecznik BZ WBK Piotr Gajdziński.

Pogłoski o sprzedaży BZ WBK przez Irlandczyków pojawiają się na rynku już co najmniej od kilkunastu miesięcy. Do tej pory bank nie potwierdzał zamiaru sprzedaży swoich udziałów przez AIB.

BZ WBK miał 886,19 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 855,45 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym, w 2009 roku bank miał 986,23 mln zł zysku netto wobec 809,16 mln zł zysku rok wcześniej.