W trzecim kwartale 2010 wzrosły zyski netto spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, który gromadzi największych emitentów akcji notowanych na GPW w Warszawie. Sumaryczny zysk netto dziewiętnastu polskich i jednej czeskiej firmy wzrósł o niecałe 6%. Większe były także przychody tych podmiotów (o 12,3%) oraz ich zyski operacyjne (o 1,8%).

Gdyby nie niekorzystne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy TPSA a DPTG, wzrosty zysków byłyby dużo wyższe. Na szczęście ten pechowy wyrok to wydarzenie typowo jednorazowe.

>>> Tabela z zestawieniem najważniejszych pozycji rachunku zysków i strat przygotowana przez analityków Expandera

Największy wpływ na zwiększenie sumarycznych wyników netto miał KGHM i spółki paliwowe. Na zyski KGHM’u z pewnością pozytywnie wpływały wysokie ceny miedzi, które były średnio w III kwartale 2010 wyższe o ok 25% niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży miedziowego kombinatu w tym okresie wzrosły o niemal 50% w stosunku do roku poprzedniego. Dobre wyniki Lotosu to w dużym stopniu zasługa dodatniego salda na działalności finansowej, na którą składały się różnice kursowe wynikające z przeszacowania kredytów i pożyczek oraz dodatnia wycena kontraktów terminowych zabezpieczających ryzyko finansowe. Umocnienie złotego w trzecim kwartale 2010 roku skutkowało niemałymi dodatnimi różnicami kursowymi z przeszacowania kredytów także w PKN Orlen.

Najbardziej dynamicznie rósł zysk netto BRE. Wyższe zyski akcjonariusze tego banku zawdzięczają wzrostowi przychodów (łącznie przychody z tytułu odsetek i z tytułu prowizji wzrosły o 7,2%), chociaż największy wpływ na poprawę wyniku miały mniejsze odpisy z tytułu wartości kredytów i pożyczek. W trzecim kwartale BRE utworzył rezerwy na złe kredyty w wys. 128 mln podczas gdy rok wcześniej było to aż 249 mln zł.

Reklama

Bardzo negatywny wpływ na łączne zyski 20 największy spółek giełdowych miały za to wyniki TPSA. Telekomunikacyjny gigant zmuszony był do utworzenia rezerwy na spór z duńską firmą Danish Polish Telecommunications Group, którego korzenie sięgają jeszcze lat 90-tych ubiegłego wieku. Na początku września wiedeński Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął, że TP SA ma zapłacić na rzecz DPTG ok. 390 mln euro. Polska firma nie zgadza się z wyrokiem trybunału i nie zapłaciła zasądzonej kwoty. Utworzyła jednak rezerwę na ewentualną konieczność zapłaty odszkodowania w kwocie ok. 1,1 mld zł.

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w trzecim kwartale miały mniejsze przychody netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w trzecim kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

Zdecydowanie gorsze zyski niż rok wcześniej pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w trzecim kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski nie były skutkiem spadku przychodów ze sprzedaży (wzrosły one o 1,2%), lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w trzecim kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

ikona lupy />
Wyniki spółek z WIG20 po III kwartale 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Rafał Lerski / Forsal.pl