Stark ma ustąpić ze stanowiska do końca roku, prawie trzy lata przed końcem kadencji. Komunikat banku głosi, że rezygnuje on z powodów osobistych. Komentatorzy wskazują jednak, że sprzeciwiał się on skupowaniu przez EBC obligacji zadłużonych państw strefy euro. Dotychczas bank zainwestował w te papiery 129 mld euro, co budzi spore kontrowersje we władzach EBC.

Schaeuble nie ujawnił do piątkowego wieczoru nazwiska swojego kandydata na nowego szefa EBC. Niemieckie media informują nieoficjalnie, że chodzi o obecnego sekretarza stanu w ministerstwie finansów w Berlinie Joerga Asmussena.

>>> Czytaj też: Szweda: Konflikt w ECB. Wyprzedaż w naszym regionie

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła wieczorem, że Juergen Stark bronił "kultury stabilności, służącej interesom mieszkańców strefy euro". "Dziękuję mu za to, że pełniąc wszystkie dotychczasowe funkcje, a szczególnie jako główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, przez wiele lat konsekwentnie i z sukcesem występował na rzecz stabilnej wspólnej waluty" - oświadczyła Merkel.

Jak pisze agencja dpa, zaniepokojeni rezygnacją Starka są politycy niemieckiej chadecji. "To dramatyczny sygnał alarmowy, który pokazuje, że EBC musi zostać sprowadzony na właściwą drogę" - ocenił przewodniczący rady gospodarczej partii CDU Kurt Lauk.