Wielkość zbiorów ziemniaka w Belgii, drugim po Holandii największym eksporterze mrożonych ziemniaków w UE, ma wzrosnąć o 7,5 proc. dzięki korzystnym warunkom upraw. Produkcja ziemniaka w Polsce, Francji i Niemczech również ulegnie zwiększeniu, podaje w raporcie z 9. września 2011 Departament Rolnictwa USA

>>> Czytaj też: Polska wódka tylko z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa i ziemniaków

Ziemniaki są czwartym najważniejszym artykułem spożywczym na świecie po ryżu, pszenicy i kukurydzy. Światowa produkcja ziemniaka według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2009 roku była warta 74,3 mld dol., jednak ze względu na podatność bulwy ziemniaczanej na psucie, tylko 2 proc. tej produkcji jest przedmiotem handlu na rynkach międzynarodowych. 

>>> Polecamy: Dochód polskich rolników w ciągu pięciu lat wzrósł prawie o połowę

„Oczekuje się, że tegoroczne zbiory ziemniaków w Unii Europejskiej będą wyjątkowo dobre. Biorąc pod uwagę ich rozmiar i jakość, przemysł ziemniaczany wyprodukuje doskonałej jakości, konkurencyjne frytki, przeznaczone na eksport” – podaje USDA.

Belgijska produkcja ziemniaków jadalnych (przemysłowe określenie ziemniaków przeznaczonych do jedzenia), wzrośnie do 3,86 mln ton z 3,59 mln ton w 2010 roku. Zbiory holenderskie sięgną 3,55 mln ton.

Polska konsumpcja ziemniaka wzrośnie o 3,5 proc. do 8,8 mln ton dzięki lepszej wydajności i z lepszą jakością niż rok wcześniej – prognozuje USDA. Plony ziemniaka jadalnego we Francji wzrosną Az o 10 proc. do 5,58 mln ton, zaś w Niemczech o 11 proc. do 7 mln ton.

Dobre zbiory

„Aktualne ceny za ziemniaki jadalne w Północno-Zachodniej Europie są niskie” – podaje departament rolnictwa. Jak czytamy dalej, prognozy wpisują się w oczekiwania przetwórców, że tegoroczne zbiory będą dobre. Od 3 do 5 proc. dodatkowej produkcji będzie mogło trafić na rynki trzecie.

Spodziewany wzrost eksportu UE „prawdopodobnie wytworzy dodatkową konkurencję dla amerykańskiego eksportu na wspólnych rynkach” – pisze USDA. 

>>> Czytaj też: Ceny żywności ciągle idą w górę. Czy da się na tym zarobić?

Unia Europejska wyeksportowała 730,374 ton mrożonych produktów ziemniaczanych poza swoje terytorium w latach 2010-2011. Głównymi kierunkami eksportu były Brazylia, Arabia Saudyjska i Rosja, które przyjęły kolejno 109,530 ton, 108,416 ton oraz 66,874 tony produktów ziemniaczanych.

Europejscy eksporterzy wykorzystali rosnący popyt na rynkach wschodzących w Południowo-Wschodniej Azji, Środkowym Wschodzie oraz w Ameryce Łacińskiej, a także stosunkowo niskie koszty transportu.

Brazylia, Arabia Saudyjska

Wśród 27 państw UE, Holandia jest największym eksporterem mrożonych produktów ziemniaczanych, z wielkością wysyłek poza UE sięgającą 322,883 mln ton. Belgia zajmuje drugą pozycję z wynikiem 260,407 mln ton. Ich głównymi rynkami zbytu są Brazylia i Arabia Saudyjska.

Polska jest trzecim największym eksporterem ziemniaków poza UE z wielkością wysyłek sięgającą 76,780 ton w latach 2010-2011 i jednocześnie największym eksporterem na teren Federacji Rosyjskiej.

Autorzy raportu Departamentu Rolnictwa USA podają jednak, że eksport do Rosji w tym roku będzie trudniejszy ze względu na sąsiadującą Ukrainę, gdzie zbiory ziemniaków mają być wyjątkowo dobre.

Francja wyeksportowała 31,425 ton ziemniaków w latach 2010-2011, głównie do Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Niemcy eksportowały (31,694 tony) do Brazylii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Japonii – podaje USDA.