Indeks MSCI Asia Pacific zanotował pierwszy wzrost od 4 dni i podniósł się o 3,8 proc. Japoński indeks Nikkei 225 zyskał 2,82 proc. i wyniósł 8.609,95 pkt. Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.415,05 pkt.

„Inwestorzy w Azji nabrali ochoty na zakupy. Kospi wzrósł dziś o 5 proc. po ujawnieniu planów ministra finansów, który chce w przyszłym roku podnieść wydatki o 5,5 proc., ale dochody budżetu o 9,5 proc. i w ten sposób ograniczyć deficyt do 1 proc. PKB. Nikkei wzrósł o 2,8 proc., straty odrabiały też pozostałe azjatyckie parkiety” – komentuje Emil Szweda, analityk Noble Securities.

Timothy F. Geithner, Sekretarz Skarbu USA, spodziewa się, że rządy europejskie zwiększą wysiłki w celu walki z rozszerzającym się kryzysem zadłużenia w strefie euro. Włochy i Hiszpania zdecydowały, że przeprowadzą aukcję swojego długu, po tym jak Europejski Bank Centralny zapowiedział, że rozważy ponowne skupowanie obligacji i cięcia stóp procentowych.

“Widać duży potencjał odbicia na rynkach. Inwestorzy pokładają wielkie nadzieje w przyszłotygodniowym spotkaniu EBC. Oczekują zdecydowanej reakcji polityków” – mówi Shane Oliver, analityk AMP Capital Investors z siedzibą w Syndney.

INDEKSY AZJATYCKIE - 27.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)748,5519,702,7%
NIKKEI 2258609,95235,822,82%
HANG SENG18130,55722,754,15%
SHANGHAI SE COMPOSITE2415,0521,870,91%
SHENZHEN SE COMPOSITE1047,684,200,4%
TAIWAN TAIEX7089,95212,833,1%
KOSPI1735,7183,005,02%
S&P/ASX 2004004,60140,703,64%
MSCI ASIA APEX 50708,7332,464,8%