statystyki

Nowa ustawa o ochronie praw lokatorów: nie płacisz, stracisz mieszkanie

20 maja 2012, 08:09 | Aktualizacja: 21.05.2012, 08:23
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Przygotowana przez rząd nowa ustawa o ochronie praw lokatorów podoba się gminom, bankom i deweloperom. Za to znacznie mniej lokatorom, gdyż znosi ochronę z automatu bezrobotnych czy niepełnosprawnych.

Reklama

Reklama

Jeszcze tylko siedem dni zostało na konsultacje społeczne założeń do nowej ustawy. Większość organizacji i instytucji pozarządowych, które poprosiliśmy o opinie na temat projektu, oceniła go pozytywnie. I choć zarówno samorządowcy, jak i przedsiębiorcy twierdzą, że niektóre przepisy trzeba zmienić, to kierunek przyjęty przez rząd jest słuszny. Trzeba zlikwidować patologie na rynku wynajmu mieszkań komunalnych i zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w budowę mieszkań na wynajem. Niestety, kluczem do uzdrowienia jest ułatwienie eksmisji osób, które nie płacą czynszu lub np. demolują wynajmowany lokal.

Kosztowna ochrona

Obecna ustawa uniemożliwia wyrzucenie na bruk np. osób bezrobotnych, nieletnich, kobiet w ciąży czy niepełnosprawnych. – Ten przepis jest niestety bardzo często nadużywany – uważa Monika Mikulska, przedstawicielka Związku Miast Polskich. – Nie możemy np. eksmitować osoby, która przedstawia kolejne zaświadczenia o bezrobociu, choć wiemy, że na czarno zarabia tyle, że stać ją na wynajem apartamentu na wolnym rynku.

Nowa ustawa także nie pozwala pozostawić osób potrzebujących pomocy samym sobie. Zakłada bowiem, że o tym, czy lokal komunalny komuś się należy, czy też nie, będzie decydował sąd. Znika więc tylko ochrona z automatu.

Gminy chwalą też wprowadzenie terminowych umów najmu. Najdłuższe mają być na 5 lat, po tym czasie gminy będą musiały sprawdzić, czy lokatora stać na wynajem mieszkania na wolnym rynku, czy też dalej może mieszkać w lokalu gminnym. Przedstawiciele samorządów mają nadzieję, że zmiana ustawy pomoże im odzyskać część lokali komunalnych i zmniejszyć zaległości z tytułu niepłaconych czynszów. Obecnie na utrzymanie 1,1 mln mieszkań komunalnych w Polsce samorządy, czyli de facto podatnicy, łożą co roku około miliarda złotych. A i tak długi z tytułu niezapłaconych czynszów to kolejny miliard.

Ostre gminy

Gminy chciały zaostrzyć proponowane przez rząd rozwiązania. Związek Miast Polskich postuluje np., żeby można było rozwiązać umowę najmu, jeśli lokator posiada nieruchomość w innej miejscowości. – Nawet jak ma dom w drugim końcu Polski, to powinien go sprzedać i wynająć lub kupić lokal tam, gdzie pracuje – uważa Mikulska.

Samorządowcy postulują również podwyżkę progów dochodowych, od których należy się prawo do lokalu socjalnego. Rząd chciałby, żeby przysługiwało ono osobom, które zarabiają 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w województwie, a samorządowcy chcieliby decydować o tym sami.

To, co podoba się samorządowcom, budzi obawy przedstawicieli Komitetu Obrony Lokatorów. Protestują oni m.in. przeciwko podwyżce czynszów komunalnych do poziomu, który pokrywałby koszty utrzymania i remontów budynku. Jakub Gawlikowski z KOL twierdzi, że progi dochodowe są za niskie. Uważa, że gminy, decydując o prawie do lokalu, powinny postępować jak banki przy ocenie zdolności kredytowej – brać pod uwagę zarówno dochody, jak i wydatki rodziny.

Choć przepisy dotyczące relacji gmina –najemca na pewno wymagają jeszcze doprecyzowania, to niemal wszyscy, których prosiliśmy o ocenę założeń do ustawy, nie mieli wątpliwości: ustawa może ożywić rynek najmu w Polsce.

Umożliwia ona bowiem firmom, które zajmują się wynajmem lokali, eksmisję lokatorów. Pod warunkiem że najemca zgodzi się na to w obecności notariusza (oczywiście przed podpisaniem umowy najmu) i wskaże miejsce, gdzie można go przeprowadzić. To nowość, bo do tej pory z tej procedury mogły korzystać tylko osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Dorota(2013-03-28 16:03) Odpowiedz 00

  Bulwersuje mnie ten projekt. Rząd i gminy zamiast budować lokale to będą wyrzucać ludzi na bruk, to psy mają lepiej. Jak policzyć dochód osób chorych, czy stać je na wynajem, czy pójdą na bruk bo kiedyś ciężko pracowali i mają np. wyższą emeryturę, lub gdy pracują by utrzymać rodzinę, a może lepiej pójść na bezrobocie by się kwalifikować.Nie wart będzie szukać pracy bo wyrzucą z lokalu, do czego to prowadzi. To straszne że nie walczy się z umowami śmieciowymi, więcej psy mają niż ludzie. Zacznijcie budować lokale i dawać potrzebującym. Dorota

 • Kamil(2013-03-28 16:14) Odpowiedz 00

  To straszny projekt. Kolejna próba by wyrzucić ludzi na bruk. Ta ustawa to nie powinna się nazywać o ochronie praw lokalowych lecz o władzy absolutnej rządu i gmin. Lepiej będzie zwolnić się z pracy niż stracić mieszkanie. Ile trzeba zarabiać by rodzina np. 4 osobowa wynajęła mieszkanie. Może taki próg dochodowy przyjąć, by jeszcze nie umrzeć z głodu i mieć na leki. Zamiast budować nowe lokale to lepiej wyrzucać tych co płacą bo za dużo zarabiają wg rządu., a czy gdy ktoś nie ma na czynsz ma być wyrzucony na bruk, ma gorzej niż pies. Co z chorymi bo próg za duży, i innymi Kamil

 • zenek(2013-09-24 06:30) Odpowiedz 00

  To straszny projekt. Kolejna próba by wyrzucić ludzi na bruk. Ta ustawa to nie powinna się nazywać o ochronie praw lokalowych lecz o władzy absolutnej rządu i gmin. Lepiej będzie zwolnić się z pracy niż stracić mieszkanie. Ile trzeba zarabiać by rodzina np. 4 osobowa wynajęła mieszkanie. Może taki próg dochodowy przyjąć, by jeszcze nie umrzeć z głodu i mieć na leki. Zamiast budować nowe lokale to lepiej wyrzucać tych co płacą bo za dużo zarabiają wg rządu., a czy gdy ktoś nie ma na czynsz ma być wyrzucony na bruk, ma gorzej niż pies. Co z chorymi bo próg za duży, i innymi Kamil

 • pietrucha(2013-09-26 18:33) Odpowiedz 00

  No niestety, jak się kupuje mieszkania po 8-9 10 tys. /m2 to potem i spłacić ciężko. Po co, skoro można znaleźć 5-6 tys. zł/m2 , także w Warszawie (poniżej przykład). www.wyprzedaz-mieszkania.pl

 • g(2015-04-14 10:03) Odpowiedz 00

  bardzo dobrze! chce kupić mieszkanie i je spokojnie wynająć, a nie być później szantażowany przez najemce

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze