Jak napisał w piątek "Dziennik Gazeta Prawna", do gazety dotarły informacje, że JSW analizuje możliwość zakupu lubelskiej kopalni Bogdanka. Informacjom zaprzeczył na łamach DGP prezes JSW Jarosław Zagórowski, o sprawie nie chcieli też wypowiadać się udziałowcy Bogdanki.

Według DGP do przeprowadzenia transakcji JSW miała zatrudnić kancelarię prawną White & Case, która doradzała jej także przy debiucie giełdowym, a od strony finansowej doradzać miałby bank inwestycyjny Credit Suisse.

Podczas piątkowej konferencji Górnictwo 2012 w Katowicach prezes Bogdanki był pytany o te doniesienia medialne. "Nic na ten temat nie wiemy, ale zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka - jak to już wcześniej mówiliśmy - pochyli się nad każdym projektem, który byłby dobry dla spółki i akcjonariuszy" - powiedział dziennikarzom Stopa.

"W swojej historii mieliśmy już jedno wezwanie i powiedzieliśmy wyraźnie +nie+, bo uznaliśmy, że cena nie była godziwa i ten projekt był zły dla spółki i akcjonariuszy" - przypomniał prezes.

Proszona w piątek o oficjalny komentarz rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer przekazała PAP, że "spółka już od dawna analizuje różne projekty zgodne ze strategią rozwoju - o czym niejednokrotnie już informowała". "Żadne decyzje co do konkretnej akwizycji nie zostały jednak podjęte" - zaznaczyła.

Bogdanka to najnowocześniejsza kopalnia węgla w Polsce i jedna z najlepiej prosperujących. W 2010 roku została sprywatyzowana - 46,7 proc. akcji kopalni Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym.

Zatrudnienie w całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku grupa zarobiła ponad 2 mld zł. Po trzech kwartałach 2012 roku JSW miała 1,025 mld zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 1,345 mld zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 6,92 mld zł.