"Liczymy na to, że wydobycie brutto na Ukrainie osiągnie ten poziom do końca 2013 r. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość produkcji ulega wahaniom związanym m.in. z pracami modernizacyjnymi na poszczególnych odwiertach (w tym roku planujemy tego rodzaju działania w 6 studniach), szczelinowaniem, wydobyciem z drugiego horyzontu, czy w końcu sezonowym potrzebom odbiorców" - powiedział Korczak podczas czatu z inwestorami na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII).

Podkreślił, że KOV w ciągu trzech lat swoich prac na Ukrainie zwiększył produkcję już ponad sześciokrotnie - z ok. 113 tys. m3 dziennie do 750 tys. m3 w grudniu 2012).

"Nasze średnioroczne wydobycie za 2012 rok to 450 tys m3 dziennie. To mniej więcej tyle, ile zużywają codziennie gospodarstwa domowe w mieście wielkości Warszawy. Pamiętajmy jednak, że obecnie produkujemy 750 tys. m3 gazu dziennie. A zatem w ciągu roku zwiększyliśmy produkcję znacząco" - dodał wiceprezes.

Obecnie trzy koncesje KOV na Ukrainie (Wiergunskoje, Olgowskoje i Makiejewskoje) mają status 20 letnich licencji produkcyjnych, co oznacza, że wydobycie prowadzone jest beż żadnych limitów. "Na pozostałych dwóch koncesjach obowiązują nas ograniczenia dot. produkcji testowej, na poziomie nie wyższym niż 10% możliwości zasobów geologicznych danego pola. Trwają prace nad konwersją koncesji Krutagorowskoje" - powiedział też Korczak.

Reklama

Wiceprezes poinformował, że oprócz intensywnych prac na Ukrainie, KOV planuje wkrótce rozpoczęcie prac poszukiwawczych w Brunei.

"Zgodnie z harmonogramem, wiertnia jest już w Brunei, trwa odprawa celna. Jednocześnie trwają prace związane z montażem, uzyskaniem niezbędnych certyfikatów, itp. wkrótce rozpocznie prace przy pierwszym zaplanowanym odwiercie w Brunei. (…) Trzeba pamiętać, że każdy odwiert w naszym bloku w tym kraju to potencjalne zasoby większe niż całkowity potencjał złóż ukraińskich w naszych koncesjach" - powiedział Korczak.

Według jego informacji, odwiert na Ukrainie przy użyciu własnego urządzenia to koszt ok 1,5 mln USD. Natomiast w trudnym terenie w Brunei odwiert specjalnie sprowadzoną wiertnią kosztuje nawet 20 mln USD. W obu przypadkach chodzi o odwierty na głębokości 3-3,5 km.

Pod koniec listopada ub.r. KOV zapowiadał, że planuje wykonać 9 odwiertów poszukiwawczych na Ukrainie w ciągu najbliższych 18 miesięcy, zaś w Brunei chce wykonać dwa odwierty w I kw. 2013 r.

Kulczyk Oil Ventures to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie.

Od 2010 roku akcje KOV są notowane na GPW. Większościowym akcjonariuszem KOV jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50% akcji spółki.